Databanka pro náročné

PETR PROŠEK  |  Technika

Zálohovací zařízení pro fotografy, které poslouží na cestách také jako přehrávač multimediálních souborů.Multimediální databanka Epson P- 5000 s měkkým cestovním pouzdrem poslouží fotografům a všem uživatelům, kteří shánějí mobilní zálohovací zařízení a nezaleknou se vysoké pořizovací ceny. Přístroj s rozměry 150×89×33 mm a hmotností 430 g vypadá poměrně robustně, ale zdobí jej vysoce kvalitní čtyřpalcový displej s rozlišením 640×480 px, 16,7 milionu barev a technologií Photo Fine Ultra se systémem čtyř barevných filtrů.

databanka

Prohlížení uložených fotografi í je tak na velmi vysoké úrovni, k čemuž přispívají i velké pozorovací úhly. Ovládání přístroje, který si vysloužil ocenění TIPA 2007, je intuitivní a probíhá pomocí několika tlačítek a kruhového směrového prvku vpravo od displeje. Epson P-5000 obsahuje 80GB pevný disk, ale jeho kapacita by rozhodně mohla být větší. V horní části najdete dva sloty na paměťové karty Compact Flash nebo Secure Digital, a vůbec by neškodilo, kdyby výrobce přidal další typy, které jsou takto podporovány pouze formou adaptérů. Pomocí USB portu lze databanku propojit nejen s digitálním fotoaparátem nebo kamerou, ale rovněž třeba s fl ash diskem nebo externím HDD s vlastním napájením. MicroUSB port pak slouží k připojení přístroje k počítači nebo tiskárně. Samotné zálohování souborů probíhá bez problémů a je poměrně svižné. Epson P-5000 si poradí s formáty JPG, JPEG i RAW a poslouží ke komfortnímu prohlížení pořízených fotografi í s možností vlastního hodnocení a následného řazení podle kvality snímků (1–5 hvězdiček), zjišťování podrobných informací, zobrazování přepalů nebo třeba zoomování. Příjemným bonusem je možnost přehrávání hudby i videozáznamů.

Plusy: kvalitní čtyřpalcový displej, intuitivní ovládání, cestovní pouzdro Minusy: robustní provedení, vysoká cena, absence českého manuálu, jen dva sloty na paměťové karty Cena: 20 290 Kč Hodnocení:**** Web: www.epson.cz Zapůjčil: Epson

Nejčtenější