Další zákaz pro Austrálii

M. Tůma  P. PROŠEK  P. TOMEK  |  Počítače

Videohry a testosteron

Evoluční psycholog David Geary z kolumbijské University of Missouri monitoroval hladinu testosteronu hráčů akčních titulů a zjistil, že hraní některých videoher může mít stejný biologický efekt jako skutečný válečný konflikt. Dvaačtyřicet účastníků výzkumu hrálo oblíbenou multiplayerovou akci Unreal Tournament 2004 proti známým i cizím protivníkům v kooperativním módu i klasickém „deathmatchi“ (všichni proti všem), přičemž biologické reakce v boji s kamarády ze stejného týmu a neznámými protivníky byly zcela odlišné. Zatímco v přátelských střetech docházelo ke snižování hladiny testosteronu, v soubojích s cizími hráči se množství tohoto hormonu rapidně zvyšovalo, což mělo za následek i nárůst agresivity. Stejné výsledky ostatně přinesl ve svém výzkumu i antropolog John Wagner, který sledoval hráče domina na karibském ostrově Dominica. Zatímco porážka hráčů ze stejné vesnice měla za následek pokles hladiny testosteronu, při soupeření s jinou vesnicí tomu bylo naopak.

Holky to chtěj taky

Videohry již dávno nepatří jen mladíkům a studentům se spoustou volného času. V báječných virtuálních světech relaxují hráči všech věkových kategorií a nechybějí ani příslušnice něžného pohlaví. Společnost NPD Group nedávno zveřejnila výsledky lednového výzkumu „Gaming Device Profiles“ a oznámila, že 44 % z celkového počtu hráčů na současné generaci konzolí (Xbox 360, PlayStation 3, Wii) tvoří ženy. On-line dotazník vyplnilo 20 893 hráčů ze Spojených států, přičemž nejpočetnější skupinu tvoří drobotina od dvou do dvanácti let (24 %). Jedna pětina z konzolových hráčů připadá na nadšence ve věku od 25 do 34 let a 17 % tvoří hráči od 35 do 44 let. Neméně zajímavá je i skutečnost, že majitelé konzole Wii při pořizování dalšího herního stroje preferují Xbox 360 (26 %) před PlayStation 3 (14 %) a téměř polovina (42 %) majitelů herních konzolí od Microsoftu a Sony se rovněž rozhodla pro koupi Wii od Nintenda.

Další zákaz pro Austrálii

Další zákaz pro Austrálii

U protinožců sice můžete vesele skotačit s klokany, ale kdejaký videoherní fanda si dlouhodobý pobyt v Austrálii dvakrát rozmyslí. Nejvyšší klasifikace tamního ratingového systému je totiž pouze 15+, což oficiálně umožňuje hráčům starším patnácti let pořídit všechny takto označené videohry. Co když jde ale o hru, která pro patnáctileté není zrovna nejvhodnější? V takovém případě zakáže speciální komise (Australian Classification Board) její prodej na území Austrálie a nikoho už nezajímá, že je zde i početná skupina starších hráčů, kterým se takový titul nedostane do ruky. Komise se i přesto neustále brání vytvoření vyššího ratingu, na což nedávno doplatila i očekávaná first person akce Left 4 Dead 2, kterou si protinožci vůbec nezahrají.

Nejčtenější