Čtenářovo dilema

PETR TOMEK  |  

Kdy už konečně přestanou být čtečky eletronických knih luxusním zbožím? Tentokrát jsme dostali k ohodnocení dva nejlepší, u nás prodávané e-book readery. Přesto se nám hodnotilo těžko. Museli jsme vzít v úvahu nedostatek českých komerčních titulů a přemrštěnou cenu způsobenou (podle všeho) monopolní výrobou elektronického papíru i posouzení stavu na trhu samotných čteček, kde si ty námi zapůjčené zase tak špatně nestály. Před zatracením je v současnosti chrání také velké množství volně šířených titulů. Mnohé z nich najdete na přiložených SD kartách.

Bookeen Cybook Gen 3

Bookeen Cybook Gen 3

Čtečka e-knih Bookeen Cybook Gen 3 s rozměry 118×188×8,5 mm od tchajwanského Netronixu sází hlavně na svůj displej z elektronického papíru 600×800 pixelů.Soubory lze do knížky přenášet pouze na kartě SD nebo pomocí kabelu USB který slouží i k nabíjení. Zaujme designem i nízkou hmotností pouhých 174 gramů. Bohužel tenký plast tvořící tělo přístroje působí až příliš křehce a elegantní čtverhranný ovládací prvek je umístěn tak blízko dolnímu okraji, že nutí čtenáře listovat se skrčeným palcem. Menu pak sice vypadá pěkně, ale pomalé načítání náhledů (start přes 35 sekund) vede člověka k zamyšlení, jestli by nedal přednost adresářové struktuře. Zvláště když uvážíme, že Cybook pohání Samsung S3C2410 ARM920T s frekvencí 200 MHz. Čtečka podporuje soubory elektronických knih *.prc, *.pdb, *.html, *.txt, *.pdf, obrazové soubory *.jpg, *.gif, *.png, zvukové soubory *.mp3 a soubory fontů *.ttf. Obrázky jsou ve čtyřech odstínech šedi a s ditheringem. Základní aplikací pro čtení je Mobipocket eBook Reader, využívající chráněný formát *.prc, který je svázán s internetovým obchodem www.mobipocket.com. Čtení souborů *.prc a *. pdb je bez problémů, ale při zobrazení *.txt bohužel zvládá jen kódování UTF8. U souborů *.pdf chybí funkce reflow. Celkově je Bookeen Cybook Gen 3 pro čtení knih použitelný. Za udávanou cenu jsme ale očekávali více.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ příjemný „papírový“ vzhled nepodsvíceného displeje  – dlouho se načítající menu
+ hmotnost  – nesmyslně vysoká cena
   – chybí přeformátování souborů *.pdf. absence Wifi
   – displej není dotykový
   – křehké provedení
   – neergonomické ovládání

VERDIKT:
Lacině působící, ale vcelku hezká a příjemná čtečka s přehnaně efektním ovládáním, kterou naprosto zabíjí mnohonásobně přemrštěná cena.
 

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.bookeen.cz CENA: 11.293 Kč

HanLin V3

HanLin V3

Čtečka od čínského výrobce Jinke Electronics působí, jako kdyby byla celá vyřezána z jediného kusu kovu. Díl viny má její pouzdro, které je skutečně vyztužené kovovou destičkou. Druhou část dojmu vytváří design. Dvě listovací tlačítka jsou umístěná neprakticky vlevo, tj. „ve hřbetu“ pouzdra. Naštěstí lze k listování použít i dvě z deseti číselných tlačítek umístěných pod displejem. Kruhové dvojtlačítko na pravé straně využijete při zobrazení odkazů a při návratu do menu. Přestože HanLin V3 obsahuje jen 200MHz procesor Samsung ARM9, pracuje se s ním celkem rychle. K vyhledávání v adresářové struktuře slouží deset číselných kláves. Kromě formátů e-knih .pdf, *.epub, *.wolf, *.html, *.txt, *.chm, *.fb2,. djvu, *.ppt, zvukového formátu *.mp3 a obrazových formátů *.png, *.tiff, *.gif, *.bmp a *. jpg zvládá i soubory Microsoft Wordu *.doc. To je sice poměrně úctyhodný výčet, bohužel zobrazení *.txt, *.pdb a *.epub nevypadá pěkně, v textu se objevují nesmyslné mezery.Displej z elektronického papíru s rozlišením 600 × 800 px se čtyřmi odstíny šedi. Ani HanLin V3 při zobrazování *.pdf neumí použít přeformátování. Při získávání nových knížek je odkázán na přenos přes USB ze stolního počítače, nebo na SD kartu. Nad Bookeenem vyhrává Jinke HanLin V3 větší kompatibilitou, ale především cenou. Ta se už totiž začíná dotýkat rozumné úrovně.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ příjemný „papírový“ vzhled nepodsvíceného displeje  – stále poměrně vysoká cena
+ množství podporovaných formátů  – neschopnost přeformátování souborů *.pdf. absence Wifi
+ odolné provedení  – displej není dotykový
   – nekorektní zobrazení souborů *.txt a *.pdb
   – hmotnost
   – design
   – zbytečně těžké pouzdro

VERDIKT:
Přes své nedostatky je HanLin V3 první čtečkou na našem trhu, o jejímž zakoupení má smysl přemýšlet.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.jinke.cz CENA: 6.390 Kč

Nejčtenější