Co vás čeká na dalších stránkách

Dan Přibáň  |  
Dan Přibáň

Editorial je záludný útvar; když máte nápad, píše se sám. Pokud ovšem nápad nepřichází, je to noční můra měnící několik řádků v závazek rozsahu Vojny a míru. „Co tam mám zase sakra napsat chytrého?“ Přitom jsou tu davy lidí, majících co říci. Třeba Burt Rutan, konstruktér stojící za SpaceShipOne i Two, GlobalFlyerem a hromadou dalších velkých skoků pro letectví.

Na adrese www. tinyurl. com/36darb najdete jeho skvělou dvacetiminutovou přednášku nazvanou Houstone, máme problém.

Pár Burtových vět ilustruje, co můžete čekat: „V prvním roce kosmonautiky (1961) se uskutečnilo pět úspěšných pilotovaných letů, v roce 2003 všichni, které NASA poslala do vesmíru, zahynuli a v roce 2004 se uskutečnily lety dva“, případně: „…vláda to dělá už pětačtyřicet let, a stejně 4 % lidí, kteří opustili atmosféru, zemřela.

S tím se nedá podnikat.“ Krátce: takhle to dál nejde, musíme pohnout a začít s tím velkým nádherným nad našimi hlavami zase něco dělat. Když to šlo před padesáti lety, musí to jít i dnes. Chybí „jen“ inspirace a vůle.

A protože jsme 60 let součástí nadšení pro techniku, vrátili jsme se k Velkým vizím VTM a na straně 68 startujeme stroj času do minulých budoucností.

Věříme, že kapka nostalgie ve smrtící kombinaci se záplavou moderních technologií vás nasměruje do výšek, o kterých mistr Rutan mluví.

Nejčtenější