Co vás čeká na dalších stránkách

Dan Přibáň  |  

Není to tak dlouho, co jsem na tomto místě zvolal: „Necpěte tu ekologii, kam se vám zamane!“ Dopad byl podle očekávání nulový.

Nedávno na světlo světa vyplaval už v létě schválený stealth zákon, zavádějící „ekologickou“ daň na stará auta.

Kdo si chce koupit starý vůz, zaplatí pokutu. Tedy pardon, až desetitisícovou „ekologickou“ daň. Čím je auto starší, tím větší. Prý si raději koupíme nové auto, než bychom platili státu daně.

Dan Přibáň

Staré je neekologické a jinak než takhle to nepochopíme. Nějak už bylo opomenuto, že výroba nového auta, jež je z velké části z plastů, nepatří mezi nejekologičtější podniky. Stejně jako se opět zapomnělo na podporu alternativních pohonů. Bohyni ekologii však byla učiněna oběť a stát si s jejím požehnáním přilepší.

Za velkou louží jdou ještě dál. Nedávno proběhl tiskem obrázek krávy s růžovým „plynojemem“ na zádech. Byla to fotografie z výzkumu, globálního oteplování způsobovaného metanem. Již dlouho se ví, že prdící stáda mají na skleníkovém efektu svůj podíl. Zákonodárci v USA nelenili a navrhli daň z krávy a prasete. Kravské prdění bylo ohodnoceno až na 175 dolarů, prasečí na 20.

Člověk, co by tohle prosazoval před pár lety, by asi skončil. Ovšem dnes, s bohyní za zády? Ekologii byla učiněna oběť a stát si s jejím požehnáním přilepší.

Pokud to půjde takhle dál, bude jednou slovo ekolog nehezká urážka.

Nejčtenější