Čínský drak si brousí spáry

M. Tůma  P. PROŠEK  P. TOMEK  |  
Bezpilotní bombardér známý jako Dark Sword zatím Čína představila jen v modelu.

Čína dosud nezapomněla na incident v roce 1996, kdy se pokusila ovlivnit prezidentské volby na Tchaj- wanu nátlakem za pomoci série raketových testů. Provokace skončila příjezdem dvou letadlových lodí US NAVY. Toto pokoření a ztráta tváře ČLR velmi bolestivě zasáhly, protože od té doby vynakládá její armáda veliké úsilí na vývoj prostředku pro ničení letadlových lodí. Má se jednat o modifikovanou verzi balistické střely DF-21 vybavenou samostatně manévrující hlavicí s autonomním navedením na cíl – tedy o systém MaRV podobný, jako má třeba americká střela Pershing II.

Raketa má nést konvenční bojovou hlavici o síle dostatečné když ne k potopení, tak k vyřazení letadlové lodi z boje. Aby překonala ochranu, kterou bojové skupině letadlové lodi poskytují křižníky se systémem Aegis, má být tato protilodní střela vybavena systémem umožňujícím místo přímého letu oscilovat kolem optimální dráhy a tak se vyhnout zachycení a sestřelu. Vysokou pravděpodobnost zásahu cíle a odolnost vůči rušení má hlavici zajistit nová generace radiolokačních a infračervených senzorů.

Dostřel této zbraně může být až 2000 km, dříve uvedené úpravy si zřejmě vyžádaly doplnění ještě jednoho raketového stupně. Původní raketa DF-21 je odpalována z mobilních odpalovacích zařízení, zde se spekuluje i o možnosti odpalování ze vzduchu. Nicméně sebelepší raketa by byla na nic, kdyby nebylo možné zjistit polohu cíle. K tomu slouží OTH radary (Over The Horizon – radary, které vidí za horizont).

Vzhledem ke snadné zranitelnosti těchto zařízení, především střelami Tomahawk, je nutno posílit průzkumnou kapacitu, a to například družicemi. Ale satelity nad cílovou oblastí pouze přelétají, proto je nutno použít jiný prostředek, který dokáže dostatečně dlouho patrolovat v zájmové oblasti a v reálném čase poskytovat údaje nutné pro navedení rakety na cíl. Tímto prostředkem má být nové HALE- UAV (z anglického High Altitude Long Endurance Unmanned Aerial Vehicle) Soar Dragon (Xianglong, Kroužící drak).

Tento letoun se vzhledem velmi podobá americkému RQ-4 Global Hawk. Čína jej poprvé předvedla na Air Show China v roce 2006, v říjnu loňského roku byly zahájeny letové testy. Z parametrů je znám dolet – 7500 km a rychlost 750 km v hodině. Na stejné výstavě byl prezentován i koncept „super-drona“, Dark Sword, který má být protivníkem amerického X-47 Pegasus, tedy bezpilotní stealth bombardér dlouhého doletu.

Nejčtenější