Chryslet eco Voyager

ZDENĚK ODEHNAL  |  Auta

Každá významnější automobilka se nyní snaží o to, aby její vozy byly co nejšetrnější k životnímu prostředí. Výjimkou není ani americký Chrysler. Letos to potvrdil konceptem velkoprostorového vozu budoucnosti nazvaným ecoVoyager. Ten se pyšní nejen neotřelým designem, ale i vysokou mírou komfortu cestování. Ani ekologický faktor jeho provozu nebyl opomenut. Studie je totiž pojata jako elektromobil, přičemž využívá jako zdroj energie také palivové články.

Želva nebo brouk

Želva nebo brouk

Návrháři firmy Chrysler se na svém nejnovějším konceptu skutečně vyřádili.

Předně mu udělili jednoprostorovou koncepci. Pětidveřová karoserie může připomínat želví krunýř nebo krovky brouka. V každém případě je ale aerodynamicky velmi propracovaná, což dokazuje její skutečně ladný boční profil. Dalším charakteristickým rysem konceptu ecoVoyager je krátký přední a zadní převis neboli „kola v každém rohu“. Díky tomu má vůz značný rozvor náprav, což se kladně projevuje na jeho jízdních vlastnostech. Dalším přínosem je prostorná kabina.

Na přídi nelze přehlédnout možná až příliš velkou masku chladiče. Vzhledem k elektropohonu ji ale je možno považovat za samoúčelnou ozdobu. Podobný prvek se kupodivu nachází také na zadní partii vozu.

I palivové články

I palivové články

Jak již bylo uvedeno, studie ecoVoyager je ryzí elektromobil.

Tím se právem řadí do kategorie ZEV (Zero Emission Vehicles), tedy mezi vozidla nevylučující ve výfukových plynech škodliviny. K pohonu slouží elektromotor o výkonu 200 kW (268 koní), jenž je uložen podélně v přední části vozu. Díky tomu, že vyvíjí 200 kW (268 koní), není ecoVoyager žádný louda – z klidu na 96 km/h dokáže zrychlit do osmi sekund. Soustava lithium- iontových akumulátorů, která se nachází pod podlahou kabiny a dobíjí se z veřejné elektrické sítě, však vystačí na dojezd přibližně 65 km. To je podle konstruktérů firmy Chrysler denní dávka pro běžného uživatele takového vozu. EcoVoyager ale dokáže zdolat i podstatně delší trasy, protože je vybaven ještě palivovými články.

Ty na jedno naplnění vodíkem dokážou zásobovat elektromotor energií až 480 km.

Pro čtyři osoby

Studie ecoVoyager nabízí neotřelé technické a stylistické přístupy také ve svém interiéru. Je to například vodorovná středová konzola s displejem a myší, která se vysunuje z palubní desky. Přístroje, či spíše indikátory v grafické podobě, a ovládače jsou uspořádány tak, aby se minimalizoval pohyb hlavy řidiče. Bez zajímavosti není ani náhrada zpětných zrcátek trojicí kamer s displeji.

Koncept ecoVoyager je dimenzován pro komfortní přepravu čtyř osob, které mají k dispozici křesla s možností širokého individuálního seřízení opěradla i sedáku. Ve voze samozřejmě nechybí ani zábavní a komunikační systém.

Nejčtenější