Ceny za potápění v ponorkách

PAVEL VACHTL  |  Věda

Naše planeta je vlastně velmi mokrý svět. Nevěříte?

Ceny za potápění v ponorkách

35 000–40 000 USD na den stojí pronájem ponorek, se kterými se lze vydat k vraku Titaniku (ten se nachází zhruba v hloubce 3810 metrů). Jde o dvě ruské ponorky MIR (vyrobené ve spolupráci s finskou firmou v r. 1987), které pro filmování používal i režisér James Cameron (film „Titanic“). Mají dostup přes 6000 metrů. Podobných ponorek, schopných nést posádku a ponořit se bezpečně pod hranici 3000 metrů, je na světě jen pět.

750 000 USD je základní cena, od které lze koupit „létající“ ponorný člun řady Deep Flight s „křídly“, který má běžný operační dostup kolem 100–300 metrů. Většina komerčně nabízených ponorek je mnohem dražší.

Potápění lidí

12 metrů limit rekreačního potápění pro děti do 12 let a pro začátečníky s dýchacím přístrojem (PADI Scuba Diver Certifi cation).

30–40 metrů doporučený limit pro rekreační potápění obecně. V této hloubce se již začínají projevovat příznaky dusíkového opojení u dospělých.

65 metrů dýchání běžného stlačeného vzduchu z přístroje začíná mít důsledky ve formě otravy kyslíkem.

200 metrů obvyklá dolní mez pro potápěče dýchající speciální směs zvanou trimix. Trimix obsahuje méně procent kyslíku i dusíku než běžný vzduch, což je kompenzováno přidaným podílem helia.

200 metrů dolní mez, kam ještě může pronikat denní světlo z hladiny v takové míře, aby byla možná fotosyntéza zelených rostlin. Pod ní je tzv. zóna šera.

214 metrů rekordní hloubka pro disciplínu „zadržený dech bez omezujících podmínek“ (Herbert Nitsch, 2007).

330 metrů absolutní světový rekord v potápění s dýchacím přístrojem (Pascal Bernabe, 2005, čas sestupu 10 minut, dekomprese 529 minut). Ofi ciálně uznaný je ale rekord Nuno Gomese – 318,25 metru (2005).

670 metrů dostup potápěče s těžkým skafandrem WASP (přetlakový oděv) a maximální operační hloubka vojenských jaderných ponorek. V této hloubce se vyskytuje i vrstva, která extrémně dobře vede zvuk.

730 metrů chvilkové přežití lidí dýchajících speciální směsi kyslíku s vzácnými plyny.

1000 metrů tato hranice je považována za absolutní limit denního světla z hladiny (hranice absolutní tmy).

4500 metrů maximální dostup slavné výzkumné ponorky Alvin.

Hladina oceánů a oceánské dno

10 203 metrů je výška relativně nejvyšší hory na Zemi (hory s největší vzdáleností špičky od základny). Jde o havajskou spící sopku Mauna Kea a uvedená výška je pochopitelně měřena od její základny hluboko na mořském dně. Nad mořem se tyčí tato hora do výše pouhých 4205 m, pod mořem se tedy skrývá zhruba 6000 metrů její výšky. Podle některých geologických měření se však základna sousední skoro stejně vysoké, ale masivnější sopky Mauna Loa nachází ještě dalších 7000 m pod úrovní mořského dna.

Nejméně o 65 +- 5 metrů by se zvedla průměrná úroveň světových oceánů, kdyby roztály všechny antarktické ledovce, které obsahují 61 % světových zásob sladké vody.

Potápění zvířat

100 metrů vydra mořská se potápí do této hloubky a je schopná vydržet pod vodou až 3,5 minuty.

300 metrů v této hloubce je schopen delfín skákavý setrvat kolem 20 minut (držitelem rekordu je delfín Tuff y cvičený americkým námořnictvem). Některé prameny hovoří o jejich ponorech až do hloubky 500 metrů.

500 metrů do této maximální hloubky se potápějí kytovci druhů plejtvák obrovský (délka kolem 30 m, největší zvíře všech dob) a vorvaňovec anarnak.

535 metrů hlubinný dostup tučňáka císařského, vydrží pod vodou 18 minut.

600 metrů dostup kytovce kulohlavce černého.

700 metrů zvládá tuleň Weddellův. Umí zůstat pod vodou až 80 minut.

1200 metrů je hlubinný dostup mořské želvy s názvem kožatka velká. Odpočívající či spící želva vydrží bezpečně pod vodou po 4–7 hodin. Ovšem vystrašená želva, která se třeba zamotá do sítě, může v panice během několika minut spotřebovat všechen kyslík a utopit se. Také zde končí rajon velkého zubatého žraloka zvaného světloun pacifický.

1250 metrů to je rekord kytovce s názvem běluha mořská.

Nejčtenější