Budeme létat na dovolenou v ozbrojených letadlech?

redakce  |  Technika
letadlo

Civilní letouny se budou umět bránit raketám. Britská firma BAE Systems dostala od amerického Oddělení pro bezpečnost země (Department of Homeland Security, DHS) objednávku v hodnotě 29 milionů dolarů, jejíž náplní je otestování obranného systému proti střelám země-vzduch. Na tom by nebylo až tak nic divného, kdyby testování nemělo probíhat na civilních letadlech společnosti American Airlines.Britský systém s názvem JETEYE vychází z obdobných zařízení, používaných na vojenských letadlech a chrání letoun před přenosnými, zpravidla z ramene odpalovanými střelami s tepelným naváděním.

Funguje tak, že čidla odhalí blížící se raketu a poté proti ní „vystřelí“ laserový paprsek, který ji vychýlí z dráhy a způsobí, že střela letadlo mine. Spolehlivost je údajně velmi vysoká a procento falešných poplachů naopak velmi nízké. Nezbývá než doufat, že je to pravda, a že dopravní letouny nebudou lasery ostřelovat své okolí. Praktické zkoušky systému nicméně již úspěšně proběhly na vojenských střelnicích. Nyní plánované testy jsou vlastně už třetí fází zkoušek a mají za cíl zjistit, zda zařízení bude kompatibilní s běžným provozem a se systémem údržby, jaký bude jeho vliv na aerodynamický odpor a potažmo spotřebu, jak ovlivňuje hmotnost, manévrovatelnost apod. Pro tento účel má být JETEYE umístěn na třech dopravních strojích American Airlines. Jestliže zkoušky dopadnou dobře, zřejmě se dočkáme jeho instalace na většině amerických dopravních letadel, nebo alespoň na těch, co létají do „darebáckých“ zemí.

letadlo

Ale které to jsou? Politika je prodejná a vrtkavá, kdo byl ještě nedávno přítel, je dnes nepřítel a naopak. Taková Libye patřila k zemím označovaným těmi nejhoršími nálepkami. Dnes je situace jiná, padlo embargo a Libye podepsala s Francií memorandum, jež by mělo vyústit ve zbrojní kontrakty v celkové hodnotě minimálně 4,5 miliardy eur. Zahrnuje mimo jiné také jednu peruť moderních francouzských bojových letounů Dassault Rafale. Pokud se obchod realizuje, půjde o vůbec první prodej strojů Rafale do zahraničí. Podle zasvěcených informací by Libye měla zakoupit také 10 útočných vrtulníků Eurocopter Tiger, 15 víceúčelových EC 725 Caracal a 10 lehkých průzkumných AS 550 Fennec (velkou zbývající část kontraktu mají tvořit radary, rychlé čluny a pozemní zbraně včetně obrněných vozidel).

Nejčtenější