Baterky, které stačí „protřepat“

|  Příroda

Flower pot – jak staré jsou vaše květiny?

Flower pot

Stáří stromu se nejlépe pozná podle letokruhů. Co když ale chcete znát například věk svojí oblíbené begonie? Originální květináč, který vám na LED displeji názorně za pomoci letokruhů zobrazí stáří zasazené květiny, navrhl korejský designér Young Sang Eun. Jednotlivé letokruhy se liší barvou podle toho, zda reprezentují roky, měsíce, či dny. Příjemný designérský kousek do každé domácnosti možná není tak úplně „eko“, zato představuje velmi zajímavý doplněk.

Sekačka na ruční a solární pohon – Manual/Solar Hybrid Lawnmower

Manual/Solar Hybrid Lawnmower

Půlhodinové sekání trávy klasickou benzinovou sekačkou údajně vypustí do ovzduší zhruba stejné množství emisí jako 200 km ujetých klasickým automobilem. Průmyslový designér Frank Deveson proto představil nový vynález – sekačku na ruční a zároveň solární pohon. V podstatě je založena na klasické bubnové sekačce doplněné o baterie a elektromotor. Jakmile do ní zatlačíte, elektromotor ji popožene vpřed. Dobíjení baterií pomáhají také integrované solární panely.

Lampy, které vyrábějí elektřinu – Hybrid Wind/Solar Street lamp

Hybrid Wind/Solar Street lamp

Společnost Urban Green Energy navrhuje a vyrábí veřejné osvětlení, které slouží zároveň jako zdroj energie i světla. Na tyči jsou totiž kromě LED lampy připevněny také horizontální či vertikální větrné turbíny a solární panely. Pokud slunce svítí a vítr vane, může lampa produkovat až 380 W energie. Přebytek energie se ukládá do baterie, ze které ji pak lampa čerpá v noci. Lampy jsou velmi flexibilní, lze je snadno přizpůsobit odlišnou konfigurací větrných turbín, solárních panelů, ale i barvy.

Baterky, které stačí „protřepat“ – ShakEnergy

Shakenergy

Dobíjecí tužkové baterie jsou už poměrně běžné. Problém nastane, když není po ruce nabíječka. Designérské studio MintPass přišlo s řešením. Představilo baterie nazvané „Shakenergy“. Vypadají jako klasické tužkovky, nicméně vevnitř se ukrývá NiMH baterie, malý permanentní magnet a cívka. Jakmile baterku pořádně protřepete, cívka začne pendlovat mezi magnety a dobíjet baterii. Třepat je však nutné značně agresivně a dlouho, ale v nouzi se to může docela hodit.

Nejčtenější