Anděl s ďáblem v těle

PETR PROŠEK  |  Technika

Jak se pracuje s očekávaným Androidem?

Anděl s ďáblem v těle

Komunikátor T-Mobile G1 je prvním mobilem na „open source“ systému Google Android. Jak již samotný název napovídá, novou „géjedničku“ má v nabídce pouze mobilní operátor T-Mobile, ale za design a konstrukci je zodpovědná společnost HTC. Přestože tento výrobce se již několikrát předvedl v tom nejlepším světle, s prvním Androidem mu to bohužel nevyšlo.

Bez softwarové klávesnice

Bělostný mobilní telefon s rozměry 118×56×17 mm a hmotností 158 g není tak mohutný, jak působí na fotografiích, ale i přesto se řadí k větším přístrojům. Spodní část s pěti tlačítky a praktickým trackballem je nakloněná dopředu, což mobil ještě opticky zvětšuje. Pod 3,2palcovým displejem s rozlišením 480×320 px se ukrývá plnohodnotná QWERTY klávesnice s příjemnými rozestupy tlačítek a špatným podsvícením, jež popis kláves při slábnoucím osvětlení často stírá a značně tak znepříjemňuje psaní. Softwarová klávesnice bohužel chybí a pomocí dotykové obrazovky můžete pouze vytáčet telefonní čísla.

Displej je kapacitní a reaguje na prsty, což znemožňuje ovládání poklepáním nehtu nebo klasického stylusu, který však ve výbavě nenajdete. Hardwarová klávesnice se nevysouvá, jak tomu bývá zvykem, ale displej se na pružině obloukově posouvá nad ní a vrací se poměrně ztuha. Plastová konstrukce při sebemenším dotyku povrzává a působí laciným dojmem. Zajímavým zpestřením je drobný trackball, který urychluje pohyb v menu, ale pracuje pouze ve čtyřech směrech a dokumenty tak nelze pohodlně posouvat šikmo.

Anděl s ďáblem v těle

Data na každém kroku

T-Mobile G1 je automaticky provázán s nastavením účtu na Googlu, bez kterého se v tomto případě neobejdete. Klasická synchronizace s e-mailovými aplikacemi Microsoftu podporována není a zapomeňte též na instalaci softwaru přes počítač. Pokud však využíváte Gmail a veškeré kontakty vedete zde, kápne vám Android do noty. K pohodlné instalaci rychle rostoucí řady doplňků a aplikací totiž skvěle poslouží Android Market, přístupný přímo z mobilního telefonu. Pro komunikaci přes ostatní účty nechybí klasický e-mail (podpora IMAP i POP3), ale zasloužil by si více pozornosti. Pochvalu si odnáší rychlý browser pro brouzdání po internetu.

Ovládání je intuitivní a snadno vám přiroste k srdci. Operační systém je příjemně svižný a rychle reaguje na veškeré příkazy. Hlavní obrazovky jsou tři, umožňují vytvářet různá prostředí pro práci i zábavu a přechod mezi nimi probíhá tažením prstu. Všechny ikony z nabídky instalovaných aplikací lze jednoduše přetáhnout na plochu a stejně pohodlné je i umísťování widgetů nebo vytváření nových adresářů či odkazů. Přestože telefon podporuje datové přenosy přes EDGE, GPRS i HSDPA, systém na ně před samotným započetím nijak neupozorňuje, což může některým uživatelům vadit. Ve výbavě nechybí ani podpora WiFi (802.11 b/g), ale Android je natolik provázaný s internetem, že se bez neomezeného datového tarifu neobejdete.

GPS, kompas a Google Mapy

T-Mobile do výbavy naštěstí zahrnul 2GB microSD paměťovou kartu (max. 16 GB), s níž lze využívat 3,2Mpx fotoaparát, poslouchat hudbu nebo třeba ukládat e-mailové přílohy. Fotoaparát s autofokusem podává za ideálních podmínek dobré výsledky, ale nemá standardní možnosti manuálního nastavení. Na závěr nelze opomenout GPS modul nebo vestavěný kompas, jež využijete s aplikací Google Maps.


VÝHODY: NEVÝHODY:
+ velký displej  – rozvrzaná konstrukce
+ svižný operační systém s možností úprav  – špatně podsvícená hardwarová klávesnice
+ trackball  – absence softwarové klávesnice
+ Android Market  – fotoaparát bez manuálního nastavení
+ 2GB microSD ve výbavě  – obtížná kontrola datových přenosů

VERDIKT:
Skvělý operační systém v mobilu, který má k dokonalosti daleko. Pokud vám zmiňované nedostatky nevadí nebo patříte mezi geeky, není co řešit. V opačném případě si raději počkejte na nástupce.

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.t-mobile.cz CENA: 9990 Kč

Nejčtenější