Alternativy pro příští rok

JAN HORČÍK  |  Auta
Nissan Leaf, Mitsubishi cX, Lexus HS 250h, Volkswagen Touareg Hybrid, NewTrabi

Na silnice se příští rok chystají desítky nových automobilů, mnohé z nich budou mít hybridní nebo pouze elektrický pohon. Snad tedy konečně…

Tichý nissan – Nissan Leaf

Automobilka Nissan představila elektromobil Leaf. Jde o čtyřmístný hatchback s dojezdem kolem 160 km, který přijde do Ameriky, Japonska a Evropy koncem příštího roku. O pohon se stará 80kW (107 koní) elektromotor schopný vyvinout točivý moment 280 Nm a maximální rychlost 140 km/h. V podvozku je zabudováno 48 modulů lithium-iontových baterií podobných těm do notebooků. Nabití ze standardní 220V zásuvky zabere osm hodin.

Povedený crossover – Mitsubishi cX

Mitsubishi chystá na konec příštího roku další překvapení. Mitsubishi cX je hybrid s rozšířeným dojezdem, kde spalovací motor funguje pouze jako generátor. Půjde o malé SUV poháněné lithium- iontovou baterií, díky které auto ujede až 65 km čistě na elektřinu. Po jejím vyčerpání se zapne malý, 660ccm přeplňovaný tříválec o výkonu 52 koní nabízející dalších alespoň 320 km. Do amerických showroomů má hybrid dorazit v roce 2010, do Evropy o rok později.

Malý hybrid od Lexusu – Lexus HS 250h

Rok 2010 se blíží a s ním i zástup novinek. Další bude od Lexusu. Prozatím odhalil skicu nového malého hatchbacku, jehož design má rozvířit stojaté vody v segmentu prémiových malých aut. Kromě klasických benzinových verzí se chystá i hybrid se stejným systémem pohonu jako má Lexus HS 250h. Výrobní verze konceptu má být odhalena na autosalonu Ženeva 2010, tedy pár měsíců po Frankfurtu.

Hybridní SUV Volkswagen Touareg Hybrid

Velké hybridní SUV chystá Volkswagen už delší dobu. V modelu Volkswagen Touareg Hybrid se o pohon stará 3.0l TSI šestiválec s přímým vstřikováním doplněný o elektromotor (38 kW) a osmistupňovou automatickou převodovku. Spotřeba by se díky tomu mohla dostat pod 9 l/100 km a emise pod 210 g/ km. Zrychlení z 0 na 100 km/h díky tomu zvládne hybrid během 6,8 sekundy. Celkový výkon se pohybuje na hodnotě 275 kW. V prodeji bude za dva roky.

Trabant jako elektromobil – NewTrabi

Na autosalonu ve Frankfurtu hodlá hračkářská společnost Herpa Miniaturmodelle představit „newTrabi“ neboli legendu z východního Německa v novém provedení – tentokrát jako elektromobil. „Nový Trabant bude snadno ovladatelným, přitažlivým automobilem s historií, šarmem, inovacemi i přívětivou ekonomikou provozu,“ říká Klaus Schindler, otec celého nápadu na nový Trabant. Dojezd bude prý 250 km! Doufejme, že na designu Herpa ještě zapracuje.

Nejčtenější