1970 - Podmořské terénní vozidlo

redakce  |  Historie
Podmořské terénní vozidlo

Obrovský traktor uzpůsobený pro pohyb a pobyt na mořském dně v hloubkách téměř 200 metrů pod hladinou může významně pomoci při průzkumu mořského dna. Výrobce, anglická firma Lasird Ltd., Birkenhead, ho má spustit pod vodu v prosinci letošního roku. Bude se pohybovat po měkkém mořském dně a poskytne podmořským výzkumníkům bezpečí a dosud nepoznanou volnost.

Poslouží i při různých pracích pod vodou, jako je například vrtání na mořském dně, kladení kabelů, dobývání nerostů. Jedním z hlavních úkolů podmořského vozidla má být záchrana ztroskotaných lodí. Na rozdíl od samostatně plovoucích a do hloubek se ponořujících plavidel musí být podmořské vozidlo spouštěno na dno z pomocné lodi, s níž je spojeno kabelem sloužícím zároveň k vzájemnému dorozumívání. Jakmile toto vozidlo vážící 60 tun dosáhne mořského dna, stává se samostatným a pohyblivým pomocí svých čtyř motorů vestavěných do kol.

Pevně nastavený průzkumný a navigační systém, dvě televizní kamery a vysoce citlivý sonar zajišťují činnost a pohyby vozidla. V ovládací kabině mohou být dvě osoby a vzadu další tři potápěči. Pro všechny jsou v „traktoru“ zásoby na pět dnů podmořského pobytu. A nejvyšší rychlost? Jeden a půl uzlu, tedy něco přes 3 km za hodinu.

Nejčtenější