100% recyklovatelná kuchyň

J. HORČÍK  J. PETR  |  Příroda

100% recyklovatelná kuchyň invitrum

ekosvět

Životnost moderní kuchyně se nepočítá na desítky, ale spíše na jednotky let. Italský výrobce luxusních kuchyní Valcucine tento trend zachytil a jal se činit. Představil kuchyni Invitrum, jakožto ze sta procent vyrobenou z recykovaného skla a hliníku. Zároveň je vyrobena s nižšími nároky na spotřebu energie a materiálů. Na konci jejího životního cyklu tak lze veškerý hliník, sklo a další materiály znovu využít – za předpokladu, že se dostanou do správných rukou.


Udělejte si vlastní elektrokolo! GreenWheel

ekosvět

Vědci z MIT, slavného Massachusettského technologického institutu, přišli s dalším vynálezem. Je jím „GreenWheel“ neboli „zelené kolo“. Tahle věcička totiž udělá z jakéhokoli jízdního kola elektrokolo. GreenWheel je v podstatě elektromotor, generátor a baterie integrovaná v jediném pouzdře, které lze namontovat na klasické kolo. Výzkumníci momentálně GreenWheel testují a brzy jej chtějí nabídnout na trhu za cenu několika stovek dolarů.


Palivový článek jako módní doplněk F-cell charger

ekosvět

Sony představila v Japonsku na akci FC EXPO 2009 hybridní palivový článek v přenosné i interní verzi. Hybridní proto, že ukrývá jak lithium-iontovou baterii, tak palivový článek na metanol. Energii můžete čerpat z jednoho nebo obou zdrojů najednou. Interní verze této baterie poskytne vašemu mobilnímu telefonu energii až na měsíc, přenosná až na týden aktivního volání. Výrobci spotřební elektroniky se konečně začínají zabývat také energií!


Solární mobil pro masy coral-200

ekosvět

Výrobci mobilů se v posledních týdnech doslova předhánějí v tom, kdo představí ten „nejekologičtější“. Po Samsungu a Nokii je na řadě čínská továrna ZTE, která představila svůj mobil Coral-200.

ekosvět

Jeho výjimečnost spočívá v tom, že má na zadní straně zabudovaný solární článek, takže jej snadno využijí i všichni ti, kteří na cestách zapomněli nabíječku. Co je na něm ale nejpříjemnější, je jeho cena: 40 dolarů, tedy v přepočtu asi 900 Kč!

Nejčtenější