Čínská akupunktura: Zajímavosti z praxe

Michal Černý  |  Příroda

Akupunktura je prastará léčebná technika, která se praktikuje již nejméně sedm tisíc let. Pojďme se podívat na méně známé zajímavosti z její současnosti.

Čtenářka s přezdívkou Notburga popsala na webu „chytrazena.cz“ svůj příběh boje s nemocí. Asi od dvanácti let začala trpět silnými bolestmi hlavy, zřejmě migrénou (i když tato diagnóza nebyla potvrzena). Obvodní lékař jí poslal do nemocnice, kde postupně vyloučili, že za to může nádor, epilepsie či podobné diagnózy. Nakonec jí předepsali prášky proti bolesti, které však vůbec nezabíraly.

Byla už ze svojí nemoci zoufalá… nakonec však dostala tip na místního praktika akupunktury. Pro harmonizování těla jí zapichoval jehličky třeba do kloubu prstu u nohy, což vůbec nebylo příjemné. Potom přešel na zapichování do hlavy a uší, to už pacientce tolik nevadilo. Po třetí návštěvě jí hlava téměř přestala bolet a po měsíci léčby už na bolest skoro zapomněla. Problémy se občas navrací, ale jsou mnohem méně časté; přibližně třikrát nebo čtyřikrát do měsíce – to je velký rozdíl oproti minulosti, kdy byly bolesti téměř permanentní. Čtenářka Notburga v závěru svého příspěvku píše: „Nebýt akupunktury, troufnu si tvrdit, že bych dneska skončila na psychiatrii.“

Podobných případů, kdy akupunktura pomohla při řešení zdravotních obtíží, by se dalo najít velmi mnoho. Jakým způsobem však akupunktura vlastně funguje? Čím to, že zapichování jehliček do těla má v mnoha případech příznivé účinky pro zdraví? Podrobných informací o teorii či historii akupunktury lze na internetu najít spoustu. V následujícím textu bychom se chtěli soustředit na méně známé skutečnosti o této starodávné léčebné technice a na zajímavosti z akupunkturní praxe.

Kostěné jehličky staré sedm tisíc let

Samotná akupunktura je vlastně jenom součástí mnohem komplexnější oblasti, tradiční čínské medicíny, jejíž součástí je třeba léčba speciálními čínskými bylinami. Terapeut čínské medicíny vám tak pro podpoření účinků často předepíše třeba pití zvláštních čajů s podivuhodnými čínskými názvy. Akupunktura je jednou z nejstarších známých léčebných technik, nejstarší nalezené akupunkturní jehly jsou staré 7 tisíc let a jsou vyrobené z kostí.

Princip léčby spočívá v zapichování jehliček do různých míst v těle. Podle čínského výkladu vede povrchem těla několik drah – takzvaných meridiánů – jimiž proudí životadárná energie, kterou Číňané nazývají „čchi“. Tyto meridiány energeticky vyživují jednotlivé orgány, jako jsou srdce, plíce, játra, ledviny, žaludek. V čínské teorii jsou tyto orgány uspořádány do pentagramu a jsou popsány vztahy mezi nimi. Jestliže tedy terapeut zapíchne do těla jehličku, podle čínské teorie tím ovlivní proudění energie, docílí harmonizaci energetického systému, a vyvážení funkce orgánů i celého těla.

Současná západní věda vidí celou věc trochu jinak – energii čchi neuznává, protože není známá její podstata a není prokázaná její existence. Pozitivní účinky akupunktury většinou nejsou zpochybňované, ale jsou vysvětlovány spíše tak, že při vpichu jehličky dojde k fyziologickému podráždění, které může mít pozitivní účinek na zdraví jedince.

Číňané jsou hodně drsní

Laik, který se s touto technikou zatím nesetkal, se bude zřejmě nejvíc zajímat o to, jestli je zapichování jehliček do těla bolestivé. Dá se říci, že většinou nikoli, protože kovové jehličky jsou velmi tenké a pružné. Na zapichování jehliček se většina klientů asi příliš netěší, ale třeba vrtání zubů je zpravidla několikanásobně horší.

Výjimku mohou u akupunktury představovat některé body – například takzvaný perikard, bod ovlivňující srdce, který se nachází uprostřed dlaně. Samozřejmě, že je-li zapíchnutí jehličky příliš bolestivé, lze se domluvit s terapeutem, jestli konkrétní bod lze nahradit nějakým jiným. Dlužno dodat, že praví akupunkturisté z Číny jsou většinou mnohem drsnější než evropští praktikové, protože Číňané mají zcela jinak nastavený práh bolesti. Čínští terapeuti někdy používají takzvané „ptačí zobání“, kdy do zapíchnutých jehliček ještě ťukají a pacienti tak někdy vyloženě křičí bolestí.

Právě podráždění určitého bodu je u léčby velmi důležité. Někteří terapeuti třeba při léčbě trvající 45 minut každou čtvrthodinu s jehličkami v těle otáčejí, aby je pacienti znovu pocítili a „uvědomili“ si je. Po léčbě mohou klienti pociťovat zvláštní pocit lehkosti, který podle Číňanů znamená, že energii v těle se podařilo rozproudit.

Problémem pak následně může být tzv. stagnace, kdy se po určitém čase po terapii naopak cirkulace zpomalí nebo zastaví – na vině může být špatná strava, nedostatek pohybu nebo užívání klasických léků. Účinek terapie tak může vydržet třeba týden a poté dojde znovu k obnově problému – a k tomu, že akupunkturu je třeba znovu opakovat. Účinky léčení lze podpořit také cvičením indické jógy, pránajámy nebo čínského tai-či, které podle svých teoretických systémů rovněž pracují s tělesnými energiemi.

Rýha na jazyku? Máte problémy s ledvinami…

Tradiční čínská medicína nepoužívá klasické metody diagnostiky nemocí, které známe ze západní medicíny. Je založená především na dvou typech diagnózy: na sledování pulzu a jazyka. Například při pohledu na jazyk může terapeut zjistit, že dotyčný pacient má problémy s nedostatečnou funkcí ledvin – pozná to podle silné vertikální rýhy táhnoucí se středem jazyka. Jestliže je jazyk v určité oblasti zčervenalý, může to signalizovat problémy se žaludkem. Druhou metodou je pak zaznamenání pulzu, kdy terapeut přiloží prsty k pacientově zápěstí a snaží se zjistit, jestli je pulz rychlý, pomalý, silný či třeba nitkovitý, což opět může ukazovat na to, že organismus není správně vyvážený. Podle pulzu těhotné matky je dokonce možné určit pohlaví dítěte.

Tradiční čínskou medicínu lze použít prakticky na všechny druhy potíží, protože podle čínské teorie jsou všechny nemoci způsobené nerovnováhou. A akupunktura se snaží v těle nastolit rovnováhu a harmonii. Způsobů praktikování akupunktury je velmi mnoho, někteří terapeuti třeba zapichují jehličky do stále stejných bodů, jiní po každé návštěvě místa zapichování mění. Existují i víceméně samostatné obory, jako je ajurvédická akupunktura, kde se místa zapichování jehliček vybírají dokonce s ohledem na datum pacientova narození a tedy vlastně podle kosmických souvislostí.

Bude akupunktura hrazená z pojištění?

Dnes už téměř nikdo nepochybuje o tom, že akupunktura je technika účinná a může pomoci při mnoha obtížích, ať už psychického rázu (deprese, neurózy, psychózy), při onemocněních pohybového aparátu, trávicích problémech a mnoha dalších. V současnosti však akupunktura zatím není hrazená za zdravotního pojištění, takže za jednu třičtvrtěhodinovou terapii můžete u různých praktiků zaplatit v rozmezí 200 až 500 korun. Další prostředky pak vynaložíte na bylinné přípravky, které také nejsou levnou záležitostí.

Různé organizace zabývající se čínskou medicínou však usilují o to, aby v České republice byla akupunktura plně hrazena ze zdravotního pojištění – což je koneckonců trend, který je v poslední době patrný v celé Evropské unii i ve Spojených státech.

Nejčtenější