Byl sestaven první plně protetický muž

Helena Vrecková  |  Věda
Ilustrační foto

Co dělá člověka člověkem? Inženýři sestavili prvního člověka pouze z umělých tělesných náhrad.

Kolik na sobě můžete mít protéz a náhrad, aby vás stále ještě považovali za člověka? A kolik lidské tkáně na sobě musíte mít, aby vás za lidskou bytost považovat začali?

Pokud se stane nehoda a člověk přijde o končetinu, není dnes již žádnou novinkou, že dostane protézu. Stejně tak, pokud má například nefunkční srdce, lze mu již dnes pomoci umělým srdcem. Doba navíc pokročila natolik, že například náhrady končetin mohou být připojené k nervovým zakončením člověka a velmi dobře tak nahrazují funkčnost chybějící končetiny.

Jak velké může být procento nahrazených částí těla, aby byl člověk ještě považovaný za plnohodnotnou lidskou bytost? Pokud se podíváme na filmové zpracování této otázky, vzpomeneme si například na RoboCopa, z jehož lidského těla zůstal jen mozek, mícha a oči. V tomto případě bychom už nemluvili o člověku, ale o kyborgovi.

Inženýři ze společnosti Shadow Robot Co. ve Velké Británii se rozhodli jít opačným směrem. Nevytvořit z člověka robota, ale z robota „člověka“. Jejich cílem bylo vytvořit z umělých končetin a orgánů „lidskou bytost“. Projekt vedli Rich Walker a Matthew Godden.

Vzorem pro prvního bionického muže se stal Bertolt Meyer, který sám používá bionickou ruku, dokonce jednu z nejmodernějších a nejvyspělejších bionických rukou, které jsou nyní ve vývoji.

REX (protetický muž) se svými tvůrci. Zdroj: LiveScience
REX (protetický muž) se svými tvůrci. Zdroj: LiveScience

Nejmodernější náhrady za 1 milion dolarů

Bionický muž (nazvaný REX) je tvořen nejmodernějšími lidskými protézami. Ruce REXe, iLIMB, jsou stejné, jako nosí jeho vzor Bertolt Meyer. Mají otočná zápěstí a motory v každém prstu. Ruce tak mají relativně vysokou citlivost a přesnost úchopu. Nohy byly vytvořené v BIOMu v Bedfordu v Massachusetts bioinženýrem Hughem Herrem z MIT.

Zdroj: LiveScience

REX má téměř všechny důležité vnitřní orgány. Umělé srdce, krev, plíce s průdušnicemi, slinivku, slezinu, ledviny a funkční oběhový systém. Tento model umělého srdce byl implantován již více než 100 lidem a umožnil jim tak prodloužit dobu života až do transplantace srdce. Oběhový systém vytvořil Alex Seifalian z univerzity v Londýně. Tepny a žíly jsou vyrobené z polymeru, který je vhodný k výrobě i jiných syntetických orgánů.

Mozek napodobuje jen minimální funkce lidského mozku. Oči mu nahrazují retinální protézy. Byl mu implantován kochleární implantát a nainstalován jednoduchý systém rozpoznávání řeči. Aby však nebyla komunikace s ním pouze jednostranná a mohl i on na základní úrovni odpovídat, nainstalovali mu propracovaný program, díky kterému je schopen konverzovat.

Výsledný „muž“ chodí, mluví, zřetelně mu bije srdce, ale člověk to přesto není. Je jen směsicí smontovaných umělých částí těla. Tým měl navíc pouze 6 týdnů na jeho celé sestavení. Jako celek jej pak tvůrci vyčíslili na celý 1 milion dolarů.

Skelet bionického muže tvořený náhradami částí těla. Zdroj: LiveScience
Skelet bionického muže tvořený náhradami částí těla. Zdroj: LiveScience

Bez jater a střev, přesto vyvolává rozruch

Podle Walkera nebylo snadné robota sestrojit. Rozhodně se jeho tvorba nedala přirovnat k hraní si se stavebnicí. Každá část se musela připojit na další umělou náhradu a být zapojena tak, aby dokonale fungovala v rámci celku. Mezi orgány pak bionickému muži mnoho částí chybí, například játra, žaludek či střeva. Podle tvůrců jsou však tyto orgány zatím příliš složité na vytváření v laboratoři.

Nejedná se tentokrát o výzkum jako takový, ale jen o zajímavý projekt, který však vyvolává mnohé etické otázky v rámci vztahu člověka a robota, lidského vylepšování těla, atd.

Zůstává také otázka: pokud by vědci dokázali do takovéhoto těla implantovat alespoň částečně fungující lidský mozek, mohl by se nazývat alespoň částečným člověkem?

Nejčtenější