Byl objeven nejstarší kalendář světa?

Jaroslav Petr  |  Historie

Dvanáct jam sloužilo před 10 000 lety pravěkým lidem k měření času podle fází Měsíce a Slunce.

Zatím se mohla pyšnit nejstarším známým kalendářem starověká Mezopotámie. Teď jí prvenství vyfoukly pláně poblíž skotského Aberdeenu. Vědci zde našli zbytky lunárního kalendáře, který je o pět tisíciletí starší než ten mezopotamský. Lidé s jeho pomocí měřili čas už někdy kolem roku 8000 př.n.l. Sloužil jim celá čtyři tisíciletí.

Tucet jam

Hrad Crathes ve Skotsku

Vykopávky poblíž skotského hradu Crathes slibovaly nálezy z doby, od níž nás dělí nejvýše čtyři staletí. Tehdy byla zbudována impozantní kamenná stavba. Za zvláštní štěstí by archeologové považovali nález o dvě nebo tři staletí starší. V té době stála v rašeliništi na místě hradu tvrz opevněná palisádou z kmenů, tzv. crannog.

Tým vedený profesorem archeologie Vincem Gaffneyem z University of Birmingham však už v roce 2004 narazil poblíž hradu na dvanáct jam, které byly mnohem starší. Datovací metody potvrdily, že je kdosi vyhloubil před 10 000 lety. K objevu pomohlo snímkování z nízko letícího letadla, které zaznamenalo v polích poblíž hradu stopy po jamách, které dávno splynuly s okolním terénem. Z okolí se do nich ale splavila úrodná půda a rostliny tu mají lepší podmínky. To se projeví například na lepším růstu obilí v místech zmizelých jam. „Ze země by je nejspíš nikdo nikdy neobjevil,“ připouští Gaffney.

Korekce slunovratem

V době nálezu nikdo nespojoval prastaré díry v zemi s měřením času. V nejnovější studii publikované ve vědeckém časopise Internet Archaeology ale Gaffney s početným týmem spolupracovníků dokládá, že systém tuctu jam tvoří kalendář, s jehož pomocí sledovali pravěcí obyvatelé Skotska pohyb Slunce i Měsíce a využívali je k měření času a určení ročních dob:

S pomocí jam, ve kterých byly možná zasazeny kůly, bylo možné zaznamenat dobu zimního slunovratu. Určením tohoto významného data prováděli pravěcí lovci korekci měření času, jež se během roku řídilo neustále se opakujícími fázemi Měsíce. Přitom docházelo k nepřesnostem, které se jednou za rok „smázly“.

Řada odborníků se netají ke Gaffneyho výkladu skepsí. Pokud však má anglický archeolog a jeho tým pravdu, pak pravěcí lovci ze Skotska předběhli okolní svět o celá tisíciletí.

Nejčtenější