Bitcoin je na začátku globální ekonomické revoluce

Karel Javůrek  |  Technika

Po několika letech od vzniku Bitcoinu zaujala tato kryptoměna svými zcela novými principy i širší veřejnost. V kryptoměnách je budoucnost.

Lidstvo v poslední době zažívá velké globální změny. V určité formě se stávaly i v minulosti, rozhodně ale ne tak rychle a v takovém celosvětovém rozsahu.

Mění se například také způsob, jakým používáme peníze. To, co začalo jednoduchou výměnou věcí, se nyní nachází ve fázi jedniček a nul putujících mezi bankami na účty lidí či firem. O historii, přeměně a významu ocenění za práci si můžete přečíst ve starším článku Nastupuje virtuální doba. Banky, zabalte to.

Tento segment ale stále čeká na pořádnou revoluci.

Hodnota Bitcoinu během několika letošních měsíců vylétla do závratné výše, ze které spadla a nyní se ustálila přibližně na kurzu 110 USD/BTC.
Hodnota Bitcoinu během několika letošních měsíců vylétla do závratné výše, ze které spadla a nyní se ustálila přibližně na kurzu 110 USD/BTC. Na aktuální stav se můžete podívat například na webu Bitcoinity.org/markets

Internet jako prostředník

Zásadní revolucí v novodobých a možná i celkových dějinách lidstva je internet. Umožňuje nezávislé spojení jakýchkoli lidí bez ohledu na rasu, národ, jazyk a další aspekty, přičemž je decentralizovaný, neovládá ho žádná mocnost a je zcela zdarma.

Internet se stal prostředkem mnoha změn, které bychom dříve považovali za neuskutečnitelné. Ještě před dvaceti lety byla takřka jedinou možností, jak něco získat, návštěva kamenného obchodu. S internetem a webem ale přišly elektronické a virtuální adresy s virtuálními obchody, které soupeří o svou pozici ve vyhledávačích a uživatele stejně, jako kdysi výstavní plochy obchodů v ulicích. Následoval úpadek fyzických prodejen, které nedokážou efektivitou konkurovat.

Tenkrát by vám to přišlo jako nesmysl. Že obrázky s textem na svítícím počítačovém monitoru zabijí obchody v ulicích s usměvavými prodejci? Stačilo relativně málo let a došlo k naprostému otočení z reálného světa do světa zcela virtuálního.

Další ukázka obrovské změny je z komunikační oblasti. Před dvaceti lety jsme k textové komunikaci používali takřka výhradně poštu jako fyzického posla, který za poměrně vysokou částku přenesl naši informaci během dnů k cíli. Tento model naboural e-mail a další elektronické komunikační technologie.

Nová virtuální technologie sice změnila principy fungování reálného světa, ale poštu a podobné kurýrní služby zcela nezničila. Místo dopisů se začaly ve větší míře posílat velké balíky, které jdou ruku v ruce s nástupem eshopů dodávajících zboží až před dveře zákazníka.

Oba příklady mají hodně společného a také ukazují na stejný vývoj: úspěšné, efektivní a novátorské firmy se stávají globálnějšími a začínají zasahovat a vyřazovat lokální a neefektivní konkurenci.

Světové měny a rozmach Bitcoinu

Jednou z oblastí, kde ještě nové technologie nezpůsobily řádnou revoluci, jsou národní měny. Na světě je téměř dvě stě různých měn, obvykle velmi spojených s konkrétními státy.

Tip: Seznam všech světových měn na Wikipedii

Vzájemná hodnota měn se stanovuje dle velmi komplexních vlastností. Už se v nich nevyznají ani sami ekonomové, a i přes to se o nějakou formu řízení stará skupina vyvolených lidí, která má tak nebezpečně obrovskou moc. Ve světě korupce to není dobrý směr. Uměle větší objem peněz v systému znamená vyšší inflaci, ztrátu hodnoty a následky vidíme v reálném čase napříč světem.

Současné celosvětové rozložení rezervní měny. Americký dolar a Euro patří mezi hlavní, bude tomu ale i v budoucnu? Zdroj CC BY-SA 2.5: Spitzl, Wikimedia Commons
Současné celosvětové rozložení rezervní měny. Americký dolar a Euro patří mezi hlavní, bude tomu ale i v budoucnu? Zdroj CC BY-SA 2.5: Spitzl, Wikimedia Commons

První novodobá digitální měna – označovaná spíše jako kryptoměna (Crypto Currency) – byl Bitcoin. Objevil se v roce 2009. Nejedná se však o měnu, jak ji známe z reálného světa, a nelze ji ani přirovnat například ke zlatu, i když v obou případech má některé podobné vlastnosti.

Kryptoměna je podobně jako například technologie bittorent zcela decentralizovaná, nezávislá na konkrétním člověku či skupině osob a množství „měny“ je omezené a konečné.

Tip: Přečtěte si, jak Bitcoin funguje

To, co začalo jako technologická hříčka jednoho kreativního programátora, se zpočátku rozšiřovalo klidně. Během posledních let a především měsíců se ale objem a počet transakcí zvětšil na hodnoty v oblasti miliard dolarů.

Každý člověk si může stáhnout a zkontrolovat zdrojový kód této technologie a krytpoměny. Může si zdarma vytvořit vlastní virtuální peněženku, která slouží podobně jako bankovní účet pro příjem i posílání kryptoměny a navíc je transakce takřka bez poplatku.

Ukázka přehledu transakcí ve virtuální peněžence
Ukázka přehledu transakcí ve virtuální peněžence

Platba dorazí na druhou adresu velmi rychle, v případě Bitcoinu může jít maximálně o několik hodin a všechny přenosy se zaznamenávají a jsou chráněny nadpoloviční většinou výpočetního výkonu počítačů v dané síti kryptoměny. Ověření transakce tak probíhá několika různými počítači rozmístěnými po celém světě a zcela nezávisle.

Nové a vylepšené kryptoměny

Úspěch Bitcoinu přinesl zrod zcela novým kryptoměnám, které vychází ze stejného modelu, jsou ale upravené a v mnoha ohledech vylepšené. Vznikl například Litecoin (LTC), Novacoin (NVC), Feathercoin (FTC), Terracoin (TRC), PPCoin (PPC) a další. Spousta z dalších nejmenovaných „umřela“ hned v počátcích, některé se dostaly dál, i na burzu. Pomyslnou dvojkou mezi kryptoměnami je dnes Litecoin (Wikipedia).

Logo Litecoinu
Logo Litecoinu

Tyto kryptoměny používají stejný model, ale například jiné šifrování, které je odolnější proti specializovaným kartám (ASIC), mají jiný maximální počet „coinů“, které lze vytěžit pomocí výpočetního výkonu a následně s nimi obchodovat. Některé mají upravenou rychlost ověření transakce pro lepší nasazení například v eshopech, transakce z adresy na adresu tak trvá maximálně jednotky minut a podobně.

Kryptoměn je mnoho, několik se již dostalo i do oficiálních burz a některé banky už uvažují o vývoji vlastních
Kryptoměn je mnoho, několik se již dostalo i do oficiálních burz a některé banky už uvažují o vývoji vlastních

Podívejte se na video. Tento uživatel v roce 2011 ve velkém „těžil bitcoiny“. Vzhledem k obrovskému nárůstu hodnoty je z něj dnes určitě minimálně dolarový milionář:

Bitcoin sice způsobil velký poprask, není však dokonalý. Jedná se ale o první velkou úspěšnou kryptoměnu, kolem kterých vzniká ekosystém produktů a služeb. Lze již dnes říci, že kryptoměny rozhodně jen tak nezmizí a s velkou pravděpodobností začnou ukrajovat část trhu klasickým měnám, proti kterým mají spoustu výhod.

Globální kryptoměny změní svět

V mnoha vědeckofantastických filmech existují různé formy fiktivních univerzálních měn ve stylu „kreditů“. I tato oblast začíná prožívat změny, se kterými si samozřejmě neví rady mladší, natož starší ekonomové. Boří takřka vše, co se ve školách učili.

Kryptoměny současné měny okamžitě nezničí, stejně jako je ani za pár let zcela nenahradí. Ukazují ale novou globální platformu, která bude lepší pro fungování lidstva, podobně jako internet.

Nemusí to být Bitcoin, který už dnes trpí na velké množství spamových transakcích v malém rozsahu, jež zatěžují a zpomalují síť. Nemusí to být ani další současné kryptoměny, které za pár let třeba již nebudou existovat.

V každém případě lze ale očekávat, že se postupně vyprofiluje a vyladí nové globální oběživo, které bude nezávislé, otevřené a vytvořené chytrými a kreativními matematiky a programátory. Svět bude zase o kus efektivnější.

Nejčtenější