Biometrie na vzestupu. Indie skenuje oči 1,2 miliard lidí

Karel Javůrek  |  Technika

Unikátní identifikace lidí trápí policii i další orgány. Blíží se ale levné biometrické technologie, které vás poznají kdykoli.

Abyste se mohli v dávných dobách identifikovat, musel vás někdo jiný poznat a ověřit. Potom se přešlo k různým formám papírové identifikace, která částečně existuje dodnes.

Při narození získá každý jedinec rodné číslo, na které je mu vystaveno hned několik dokladů. V pokročilejším věku pak dostane další formu identifikačních průkazů, které jsou vybaveny fotografiemi, podpisem, případně dalšími rozpoznávacími prvky.

Všechny tyto způsoby identifikace ale mají problém, pokud je daný člověk nemá u sebe. Náklady na identifikaci jednoho člověka jsou také vzhledem ke všem byrokratickým procesům a výrobám pomalé, drahé a neefektivní. Navíc lze tyto materiály velmi snadno falšovat a vydávat se tak za jiného člověka.

Levná Indie

Indie nepatří mezi bohaté země a efektivita je tak v rámci 1,2 miliard obyvatel důležitější než v menších zemích. Vládní organizace UIDAI (Unique Identification Authority of India) proto již před dvěma roky pomalu odstartovala slibný projekt, který má za cíl posunout identifikaci k budoucím technologiím a snížit náklady.

Každý obyvatel Indie získá unikátní dvanáctimístné číslo (UID), které ho jasně identifikuje. V kombinaci čísel není ukryt žádný pomocný znak, jako například u našeho rodného čísla. Z něj lze určit, zda se jedná o muže či ženu a v některých případech dokonce i místo narození a podobně.

Biometrické systémy jsou obvykle poměrně drahé. Indie ale dokázala vyrobit vlastní systém, který splňuje požadavek na nízkou cenu a tedy i snadnou dostupnost ve velkém měřítku pro nasazení po celé zemi.

Pusťte si propagační video, případně se podívejte na další v kanálu organizace UIDAI na YouTube.

Skenování očí i prstů

Indie se u biometrické identifikace zaměřila na prsty, které snímkuje všechny u všech obyvatel. Zároveň ale skenuje oko (duhovku) a ještě pořizuje fotografii obličeje dospělého jedince.

Díky biometrickým údajům z duhovky a prstů tak Indie dovede identifikovat osoby zabité při různých pohromách. Navíc jí to poskytuje mnohem lepší podmínky při řešení komplikovaných situací, mezi které patří také různé havárie a přemisťování obyvatel.

V jednotlivých oblastech jsou operátoři, kteří skenují obyvatele pomocí přenositelných skenovacích zařízení. Vše je pak nahráváno do hlavního systému.

Obraz duhovky dokáže člověka poměrně přesně identifikovat (Foto CC: Matthew Goldthwaite, Wikipedia)
Obraz duhovky dokáže člověka poměrně přesně identifikovat (Foto CC: Matthew Goldthwaite, Wikipedia)

Nezbytná nutnost

Biometrická identifikace člověka není nějakou formou „velkého bratra“, jak by se mohlo zdát. Přechod k těmto technologiím bude stejně tak nutný, jako je nutné používat stále složitější hesla do různých služeb.

Výkon počítačů se totiž zvyšuje, hesla je proto také nutné neustále měnit a ke každé službě by mělo být zcela jiné. Paměť lidského mozku však není na tyto údaje zrovna optimálním úložným místem. Proto se často dají podvodně získat nejen hesla ke službám a tedy údajům o dané osobě, ale také k platebním kartám a bankovním účtům.

Biometrická identifikace je tak jediným pohodlným způsobem, jak ověřit, že vy jste skutečně vy a nikoli podvodník či robot zkoušející různá hesla. Unikátní identifikace znamená výrazné zjednodušení ve všech segmentech života, ať už jde o hlasování ve volbách, přihlašování na různých službách nebo placení.

Pohodlnost skrývá nebezpečí

Pokud budou mít systémy unikátní údaje o každém z nás se snadnou identifikací kdekoli přes kameru či dotek, změní se fungování moha věcí, co známe. Spojováním těchto údajů se totiž vše dostane do stavu, že vaše identifikační číslo bude s sebou nést veškeré údaje z minulosti – například o vašich chorobách, rodičích, místu narození, hodnocení ve školách a třeba i příjmech.

Takový systém je sice skvělou pomůckou pro optimalizaci všech procesů, to však platí pouze tehdy, pokud je zpracovává inteligentní dohled. Pokud bychom měli taková kompletní data odevzdat jednomu subjektu, je to samozřejmě nebezpečné. Zejména pokud by se jednalo o stát.

Takový systém by neměl být pod kontrolou žádného člověka, ani skupiny lidí. Měl by být nějakým způsobem soběstačný a pro objektivní rozhodování a správu spíše i strojově chladný.

Řešením je pak nějaká forma umělé inteligence, která bude tato data spravovat a bude podléhat náročnějším zákonům než samotný stát. Ale jak rychle se této zatím vědeckofantastické představy dočkáme, nelze odhadovat.

Každopádně to bude znamenat ztrátu možnosti nenápadných změn v našem životě a zamlčení minulosti.

Tip: Přečtěte si článek 10 biometrických technologií, které vás identifikují

Nejčtenější