Bahrajn si tiskne korálové útesy

Radomír Dohnal  |  Příroda
Ilustrační foto

Potenciál využitelnosti 3D tiskáren jakoby neměl strop. V Bahrajnu se například nyní snaží pomocí této technologie vytvářet umělé korálové útesy, které jsou strukturou a povrchem téměř nerozeznatelné od originálů.

V Bahrajnu platí, že kdo má peníze, může mít všechno, na co jen pomyslí. I když to nezní právě výchovně, v případě oživení hlubin Perského zálivu tu neomezené financování konečně pomáhá něčemu dobrému. Navrátit napodobeninu křehkého světa korálových útesů zpět pod hladinu oceánů.

Skupina, která zajišťuje realizaci tohoto projektu, nese pojmenování Reef Arabia, a je pestrou mezinárodní směsicí odborníků z řad potápěčů, ekologických nadšenců, biologů a designérů. Myšlenka na vytvoření umělých skalisek, která by umožnila návrat rybám a korálům, se tu s betonovými skulpturami realizuje od roku 2010, ale teprve s příchodem odborníků z australského mezinárodního týmu pro udržitelnost oceánů (SOI) získala nový rozměr. Pro tvorbu základních forem a tvarů umělých korálových útesů se totiž podařilo zajistit předtisk sázený 3D tiskárnou.

Příliš křehké pro neklidný Záliv

Korálové útesy z Perského zálivu vymizely už dávno. Patří totiž mezi velmi citlivé ekosystémy. Jen špatně snášejí kolísání teploty vody a jsou schopny existovat jen v prostředí s velmi ostře vymezenými podmínkami. Lokální výchylky v salinitě vody, přehřívání horních etáží vodní masy, nárazově vyšší proudění, změna pH nebo rychlejší odnos částic, to vše narušuje velmi pomalý růst korálových tesů.

A to se pochopitelně bavíme jen o negativních podmínkách přirozeného původu. Celá oblast Zálivu totiž trpí výrazným přelovením, úniky toxických látek, zanášením odpadky i nelegálním sběrem. Nic neobvyklého tu nebyl ani sběr korálů a lov ryb s pomocí trhavin.

Původní betonové profily, které nejsou vyrobeny 3D technologií. Zdroj: Bahrain Artificial Reef Program
Původní betonové profily, které nejsou vyrobeny 3D technologií. Zdroj: Bahrain Artificial Reef Program
Původní betonové profily, které nejsou vyrobeny 3D technologií. Zdroj: Bahrain Artificial Reef Program

3D tiskárny vnesly do celého procesu úplně nový impuls. Teď se fragmenty útesů syntetizují z pískovce namísto betonu. Pískovec, který je svým složením mnohem bližší „přírodním“ materiálům, má neutrální povrchové pH a je atraktivnější i pro larvy proudem unášených korálů.

Instalované pískovcové objekty jsou zajímavější pro ryby i korály,“ říká David Lennon ze SOI. „Poskytují mnohem více úkrytů, na horizontálně členěných površích se mohou lépe usazovat larvy korálů. S 3D tiskárnou a pískovcem jsme se dostali mnohem blíže k původním „organickým“ tvarům, než by se nám kdy podařilo s betonem. Můžeme se také více soustředit na detaily.“

První komplex umělých korálů ponořených na dno Zálivu se skládá z 260 pískovcových koulí. Jsou podrobovány průběžnému dohledu ze strany biologů – potápěčů. Pokud se totiž pilotní projekt ujme, respektive projeví urychlením tvorby přírodních korálů a zvýšením diverzity mořských ryb, hodlá bahrajnská vláda zafinancovat výrobu dalších 2600 koulí a skulptur, nahradit beton pískovcem a adoptovat celý model 3D tisku korálových útesů.

Použité zdroje:

Nejčtenější