Až bude elektronická kniha vonět jako originál z knihovny

Radomír Dohnal  |  Věda
Zdroj: archiv Radomíra Dohnala

Čtečky, elektronické knihy, digitalizované texty. Znamená to konec romantiky a poezie starých knihoven? Neznamená.

Od roku 2009 narůstá prodej e-knih průměrně o 177 %, je to tedy jeden z nejdynamičtějších segmentů současného trhu s uživatelskou elektronikou. Přesto ale čtenářům těchto podivných elektronických destiček něco chybí. Pocit, že čtou opravdovou knihu.

Ten pocit sdílejí i ti nejzarytější fandové e-techniky. Klasickou knihu totiž nečteme jen očima, ale prakticky všemi smysly. Pohladit pevnou vazbu knihy rukou, uslyšet důvěrně známé šustění stránek a především ucítit ten lehký závan, který se vznáší nad každou knihou. Pro lidský mozek je čichová informace velmi podstatná, protože se druží s nejrůznějšími asociacemi a hlubšími vzpomínkami. Co za tím stojí?

Rozkládající se Shakespeare

Knihy jsou téměř výhradně tvořeny organickými materiály: papír, inkoust, činidlo na kůži, lepidlo a vlákna. Všechny tyto materiály podléhají stárnutí a reagují na světlo, teplo a vlhkost okolního prostředí. V průběhu let se z nich pod vlivem rozmanitých podmínek uvolňují do ovzduší těkavé organické sloučeniny (Volatile Organic Compounds , VOC – viz Wikipedia). Většina z nich se vyznačuje typickým zápachem, který je dán specifickou kombinací užitých materiálů.

Pro náš citlivý nos je důležitá i „historie“ každé knihy. Když zapátráte v paměti, nezdá se vám, že všechny knížky od vašeho dědečka, silného kuřáka, voní po dýmkovém tabáku? Vědci z londýnské University College pod vedením profesora Matija Strliçe v nedávné době analyzovali dvaasedmdesát starých knih, aby zjistili, po čem to vlastně voní. I když někdy byly pachové vjemy velmi rozmanité, u všech se opakovalo patnáct komponent pachového spektra.

Podívejte se na video, které vysvětluje, proč staré knihy voní:

Je libo babičku ve spreji?

Výskyt těchto pachů se opakoval u všech sledovaných vzorků, právě proto, že souvisí s rozkladem organického materiálu. Kyselina octová, benzaldehyd, butanol, furfural, oktanal, metoxyfenyloxyl a další látky – každá by při nadechnutí působila spíše zažívací obtíže, ale dohromady ve svých malých smíšených koncentracích vytvářejí ono kouzelné aroma staré knihy.

Výrobci elektronických čteček se však nemohou spokojit s „částečným úspěchem“. Proto se na trh dostávají doplňky, které mají uživatelský dojem z elektronické knihy doplnit o zmíněnou „vůni“. Je to aerosol ve spreji, kterým přestříkáte svou čtečku a můžete nechat pracovat své smysly nad poblikávající obrazovkou s textem. To, jestli se jim tento obchodní krok vyplatí, ukáže až další sezóna prodeje.

Na internetu dnes není problém objednat si takový sprej, který dopřeje zážitek čichového vjemu. Jednou z firem, která vůni starých knih ve spreji prodává, je i„Smell of Books“. Čtečka ale nemusí vonět jen po lehké plísni a rozkladu. Pokud dáváte přednost prožitku z „opékané slaniny“ nebo „kočičího pyžma“, najdete je zde také.

Sprej Smellofbooks v různých variantách
Sprej Smellofbooks v různých variantách

Použité zdroje:

Nejčtenější