Apple se svým iWallet může nahradit platební karty

Karel Javůrek  |  Technika

Systémy pro placení pomocí mobilních telefonů se pomalu začínají nasazovat. A Apple získal patent pro svůj systém iWallet, který využívá účty iTunes s 300 miliony platebních karet.

Jednou ze služeb, které mohou moderní mobilní počítače (dobře, můžete jim ještě říkat telefony) uživatelům nabídnout, je placení. Placení vlastním mobilním zařízením. Vzhledem k jejich množství mezi lidmi je to poměrně zajímavý výhled, který se pravděpodobně stane populárním.

A proč je tu zase Apple s novým patentem?

Obrázky v tomto článku pocházejí z dokumentace patentu Applu

iTunes a 300 milionů platebních karet

Apple při registraci účtu iTunes vyžaduje také přiřazení platné platební karty. Může se to zdát jako nepotřebná věc, existuje přece plno aplikací zdarma a třeba Google zadání karty takto silně nevyžaduje. Dá se to obejít i u Applu, ale nejde o nijak přímou cestu.

Z dnešního pohledu se nutnost přiřadit k účtu kartu ukazuje jako unikátní trik, jak se velmi rychle dostat na další segment trhu. V březnu minulého roku Apple oznámil, že v rámci iTunes je zaregistrováno 200 milionů kreditních karet. Ke konci roku už toto číslo vzrostlo na 250 milionů. S obrovskými prodeji nových zařízení, mezi kterými je jistě i velký počet nových uživatelů, lze očekávat, že se Apple prostřednictvím účtů na iTunes může pochlubit zhruba třemi sty miliony kartami.

Již minulý rok bylo jasné, že žádná internetová služba nemá tak velký počet zaregistrovaných platebních karet napojených na platby stisknutím tlačítka. Mezi další velikány lze jistě zařadit například Amazon, pod který spadá i eBay či PayPal.

Schválený patent iWallet s NFC

Apple se o elektronické platby pomocí mobilního zařízení samozřejmě zajímá, v roce 2010 předal ke schválení patent číslo 8 127 982. Ten pod označením rodičovské kontroly skrývá podrobnosti o elektronickém placení – o službě, které říkejme iWallet (na obrázcích z patentu se tváří jako E-Wallet, ale známe Apple, že?).

Podrobnou analýzu připravil web Patentlyapple.com. Z dostupných materiálů je vidět, že Apple si nepatentoval jen systém placení, ověřování a dalších související systémy, ale také uživatelské rozhraní připravené aplikace.

Patent je zaměřen na finanční transakce typu peer to peer, přičemž vše je navázáno na účet iTunes, který funguje jako spojovatel s klasickými bankovními účty. Zatím. Účet bude možné ovládat přes aplikaci iTunes, ve které lze měnit údaje o kartách a další podrobnosti o účtu.

Pro spojení s druhým zařízením se používá technologie bezdrátového přenosu dat – NFC (Near Field Communication). Ta patří mezi moderní způsoby elektronické identifikace na krátkou vzdálenost. Technologii používá i nedávno představený Google Wallet, ale zatím se rozšiřuje velmi pomalu a pouze ve Spojených státech.

Technologii NFC sice již podporuje několik mobilních telefonů, využití je zatím ale omezené. Trh zkrátka ještě není dostatečně zaplaven kompatibilními systémy. NFC zatím nepodporuje žádné zařízení od Applu, dočkat bychom se ale třeba mohli s příchodem další verze iPhonu, který by tyto platební možnosti mohl rychle poskytnout několika milionům uživatelů.

Apple v roce 2010 najal odborníka na technologii NFC a mobilní platby Benjamina Vigiera. Takže ze spekulace je spíš otázka, kdy už Apple tuto technologii u svých mobilních zařízení začne podporovat.

Další velký trh pro Apple

Mobilní platby pomocí telefonů nejsou nic nového, stejně jako používané technologie. Apple by ale stejně jako v případě tabletů či chytrých telefonů mohl přijít s vlastním řešením, které by konečně tento způsob placení mohlo rozšířit. To pochopitelně povede k rozšíření i plateb konkurenčních systémů jako Wallet od Googlu a dalších.

Příklady možného použití mobilního zařízení s technologií NFC:

  • Finanční platby (obchody, banky atd.)
  • Kupóny, vstupenky
  • Letenky, potvrzení (identifikace)
  • Ovládání jiných zařízení
  • Přesun informací (billboard, mezi zařízeními)

Bude to znamenat konec platebních karet? Z dlouhodobého hlediska je to pravděpodobné, ale rozšíření tohoto způsobu placení souvisí i rozšíření terminálů, které NFC a podobné technologie podporují. A to je běh na dlouhou trať, protože to vyžaduje investice, které Apple či Google ze své strany nemohou jednoduše ovlivnit. Rozhodně nelze čekat, že budeme moci za rok platit mobilním zařízením v lokální večerce. Ale pokud dostatečně klesne cena a NFC bude i v levných zařízeních, může to rozšíření velmi urychlit.

Minulý týden jsme psali, že Apple může ovládnout svět satelitním mobilním internetem a obejít současné operátory, nad kterými nemá kontrolu. Podobně nemá kontrolu nad systémy platebních karet, které ovládají společnosti Visa a Master Card. To zní jako výzva… Takže se už spekuluje, že se Apple sám stane finančním gigantem. Podobně jako se během několika let stal silným hráčem na hudebním či filmového trhu.

Počkejme, co Apple, Google a další velké technologické společnosti přinesou. A jak moc to postupem času dokáže narušit současný bankovní trh a způsob, jak platíme za běžné hmotné i virtuální věci.

Tip: Přečtěte si náš starší článek Platby se přesouvají do virtuálního světa

Nejčtenější