Zvířátka nás dojímají

Ivan Verner  |  Příroda

Proč máš tak velké oči, babičko? To proto, že jsem krakatice, Karkulko! Přírodopisné dokumenty patří mezi nejoblíbenější televizní pořady všech věkových i sociálních skupin diváků. Zvířátka zkrátka zabírají a dojímají. Hned po dětech. Když je ve světě nějaká katastrofa, záplavy, hladomor, fotoreportéři usilující o cenu ve World Press Photo se hned snaží zabrat nějaké uplakané děcko nebo trpící zvíře.

Zatímco o dětech toho víme docela dost (ale pořád nás dovedou překvapit), informace o zvířatech zřejmě putují jedním uchem dovnitř a druhým ven. Jen tak je možné, že teď, na jaře, nosí výletníci z přírody zdánlivě opuštěná mláďata zajíců, kolouchy, ptáčata… Jen zcela výjimečně jsou tahle zvířecí děťátka skutečně opuštěná – to by si jejich rodič nedovolil.

Na rozdíl od člověka však taková zaječice nebo srna dobře vědí, že nejlepší ochrana před predátorem spočívá v tom, že mládě díky svému zbarvení splyne s okolní přírodou, a matka pak předstíranými úhybnými manévry lovce odláká. Jaké je potom její překvapení, že potomek namístě není, popřípadě páchne po odporném dvounožci… Fuj!

Televizní dokumenty tohle nenabízejí, proto o afrických lvech či dželadách víme mnohdy více než o ježkovi nebo vrabcích. I tak existují překvapivé skutečnosti, které amatérské zoology na zvířatech neustále překvapují. Každý asi bude vědět, že nejmohutnějším pozemským zvířetem je africký slon. Který pták má ale třeba největší vejce? Jestli vás napadl název opeřence, který strká hlavu do písku, tak jste naomylu.

Mimochodem, s tou hlavou v písku je to také omyl, který se táhne už od Plinia staršího. Když se pštros opravdu chce ukrýt, přitiskne se k zemi a natáhne krk před sebe. Jinak utíká hodně rychle a kopancem může přizabít kteréhokoli predátora. Ale zpět k onomu vejci: to největší má v poměru ke své postavě samička ptáka kiwiho a jeho hmotnost tvoří čtvrtinu hmotnosti slepice. Ta naklade někdy i tři takové „hromotluky“.

Populárním a často filmovaným zvířetem je také africký gepard. Zdá se vám, že přídavné jméno africký je zbytečné? Ale vůbec ne, je nutné. Existuje (zatím) totiž také gepard indický s přídomkem štíhlý. Těch je na světě už jen několik málo stovek kusů. Byli člověkem chytáni, cvičeni a užíváni k lovu antilop. Kterýpak živočich má vzhledem ke svému tělu nejdelší jazyk?

Není to žirafa, která má sice svalnatý a oproti trnům akácií slušně odolný blemcák, ani mravenečník, jenž si na něj v úzkých chodbičkách termitího hnízda nalepuje svačinu. Dokonce to není ani chameleon, který ho má dutý a v okamžiku, kdy jím zacílí na kořist, je tento orgán naplněn adhezní tekutinou a chutný hmyz pak zasažen, přilepen a vtáhnut do tlamičky. Je to akce bleskurychlá, i tak však stačili zoologové (vlastně chameleonologové) změřit, že délka jazyka jen o málo přesáhne délku těla svého majitele.

Tím rekordmanem je ekvádorský netopýr Anoura fistulata, který na jazyk o polovinu delší, než sám měří, potřebuje na krku dokonce zvláštní pouzdro. Darwin by měl radost, kdyby věděl, že netopýrovi tak narostl proto, aby tento živočich mohl nasávat nektar z květů, které zároveň opyluje. Jo, a když jsme u těch velikostí – vlk nemohl mít o tolik větší oči než sežraná babička, aby se to Karkulce zdálo podezřelé.

Ledaže by mu starší, a tudíž méně poživatelné maso působilo silné trávicí potíže. Velké oči se u dam – i těch dříve narozených – považovaly odjakživa za krásné, krasavice byly básníky označovány za volooké a ty méně šťastné si do očí kapaly atropin, aby si rozšířily světový přehled a zorničky. Zvířecím krasavcem v tomto ohledu tedy není vlk, ba ani vůl (ledaže bychom mu bulvy měřili v okamžiku, kdy je právě vyroben z býka), dokonce ani slon nebo velryby.

Největší zrakový orgán mají příslušníci rodu Architeuthis z třídy hlavonožců – celé dvě desítky centimetrů v průměru. Člověk až valí oči, co vše je v říši zvířat možné.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější