Ztracené město Vikingů objeveno

Jaroslav Petr  |  Historie

Vikingové začali podnikat nájezdy na Irsko v roce 795. Po desetiletí plenili tamější kraj, ale nakonec se v Irsku usadili.

Jedním ze zdrojů informací o této kapitole irských dějin je středověká irská kronika označovaná jako Ulsterské anály, která zaznamenává události z období od roku 431 do roku 1540. Podle Ulsterských análů zbudovali Vikingové v Irsku dvě významná sídla.

Ilustrační foto

Jedním z nich byl Dúbh Linn, z něhož vyrostlo dnešní město Dublin. Osud druhého vikingského sídla Linn Duchaill je záhadnější. Zmizelo a donedávna nikdo netušil, kde se nacházelo. Zcela nedávno oznámil tým irských archeologů, že odhalili zbytky Linn Duchaillu poblíž vesnice Annagassan asi 70 kilometrů severně od Dublinu.

V Annagassanu se dlouho traduje, že v blízkosti vesnice kdysi dávno stávalo vikingské sídliště. Že na těchto pověstech bude něco pravdy, dokazovaly občasné náhodné nálezy z vikingských dob. Například před několika lety našel jeden místní farmář při orbě na poli okovy, jaké používali Vikingové k poutání otroků.

Systematické pátrání po Linn Duchaillu zahájila před pěti lety místní filmařka Ruth Cassidyová společně s archeologem Markem Clintonem. Dlouho byli neúspěšní a pomalu byli připraveni celý projekt vzdát. Nakonec ale měli štěstí. Několik kilometrů proti proudu řeky Glyde narazili na místo, kde plochý břeh vytvářel ideální přístaviště a místo pro stavbu a opravu lodí.

Chybějící keramika a umělý ostrov

Cassidyová a Clinton došli k závěru, že kdyby měli Vikingové někde v okolí založit sídlo, těžko by hledali příhodnější lokalitu. Geofyzikální průzkum odhalil na břehu zbytky čtyřmetrových obranných příkopů. Opevnění neodpovídalo ani stavbám původních obyvatel Irska ani normanskému osídlení. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že se tu nachází zbytky vikingské pevnosti.

S finanční pomocí místního muzea zahájili archeologové vykopávky na třech místech a během tří týdnů našli více než 200 předmětů. Z nich se dalo usoudit, že sídlo patřilo Vikingům, kteří tu měli velkou loděnici. Našly se tu i cenné předměty, které zcela jistě patřily bohatým křesťanům. Nejspíš šlo o kořist z nějakého vikingského nájezdu.

Ilustrační foto

Další průzkum prokázal, že Vikingové vybudovali na řece Glyde umělý ostrov, na kterém byli dobře chráněni před útoky Irů. Ve městě se hojně provozovalo tesařství a slévačství. Nápadná je absence keramiky. To opět potvrzuje, že v městě žili Vikingové, protože ti používali hlavně dřevěné nádoby.

Odborníci na vikingskou historii dávají najevo opatrný optimismus. Nález vikingského města nenarušeného pozdější výstavbou je sám o sobě nesmírně významný, protože takových míst se zachovalo jen několik. Zda je sídlo na břehu řeky Glyde pověstným Linn Duchaillem ukážou teprve další výzkumy, především datování města.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější