Znovuobjevení letu u tučňáků jako projev adaptace na globální oteplování

Martin Tůma  |  Příroda

Tučňáci jsou známi jako nejrychlejší plavci mezi ptáky dosahující pod vodou až 14,4 km/h, kteří však za své schopnosti zaplatili ztrátou letu. Dokonce byli z těchto důvodů dříve řazeni do nadřádu ptáků zvaného plavci. To však nyní díky jevům spojeným se změnami klimatu přestalo být pravdou.

Jeden z druhů obývajících pobřeží Antarktidy, tučňák kroužkový Pygoscelis adeliae, se totiž naučil létat. Díky tání antarktických ledovců mu ubývá jak míst k hnízdění, tak zejména lovišť. A tučňáci jsou velcí jedlíci, lovící mnohé druhy ryb a hlavonožců. Masy teplé vody, které vnikají k jižnímu pólu jsou však chudé na plankton, a kořist tučňáků, která se jím živí, se stěhuje. Donedávna to znamenalo pro tučňáky smrt, protože se nebyli schopni stěhovat za ní.

Ornitologům z BirdLife International v Cambridge se však podařilo natočit překvapivé záběry zachycující tučňáky kroužkové v letu. Fantastická byla především rychlost této evoluční změny. Přitom křídlo i kostra tučňáků jsou silně přizpůsobeny právě plavání, a to přesto, že předkové tučňáků byli letuschopní.

Změna způsobu života s sebou do budoucna ponese mnohé důsledky jako je osídlování nových lokalit, ohrožení novými predátory, a další zajímavé jevy. Ale tučňák kroužkový si již vyvinul schopnost vyrovnat se s táním ledovců, potvrdil Stuart Butchard z BirdLife International.

Adrian Long ze stejné organizace však upozornil, že schopnost letu znamená pro tučňáky také to, že se budou na otevřeném moři, setkávat s rybářskými loděmi, vypouštějícími návnady na ryby, na něž mořští ptáci chytí a poté se utopí. Tím jsou v současnosti ohroženi nejvíce albatrosi.

Video:
http://www.youtube.com/watch?…
Zdroj:
http://www.birdlife.org/…enguins.html
 http://www.birdlife.cz/index.php?…

Zdroj: Dr. Martin Gajdošík, hlavní zoolog SZMO Opava

Nejčtenější