Zlý Robin Hood?

J. PETR  |  
Robin Hood

Legendy vyprávějí, že ve 13. století žil v Sherwoodském lese zbojník jménem Robin Hood, který bohatým bral a chudým dával. Historik Julian Luxford z University of St. Andrews ve skotském Fife nabízí jiný obraz postavy známé z bezpočtu románů i filmů. Při pátrání v knihovně na věhlasné Etton College narazil Luxford v rukopisu „Polychronicon“ na latinsky psanou poznámku: „V těch dobách jistý psanec jménem Robin Hood a jeho komplicové zamořili Sherwood a další zákona dbalé oblasti a páchali tu nepřetržité loupeže.“

Poznámka v knize pocházející ze čtyřicátých let 14. století je významná z několika důvodů. Jde o nejstarší zmínku o Robinu Hoodovi. Někteří historici považovali zbojníka za výplod čiré fantazie. Další odborníci na anglické středověké dějiny byli přesvědčeni, že legenda o Robinu Hoodovi vznikla spojením příběhů o několika různých psancích. Spory se vedly i o to, kde Robin Hood působil. Nároky na „domov Robina Hooda“ si vedle hrabství Nottinghamshire dělal i Yorkshire.

Z poznámky v „Polychroniconu“ vyplývá, že Hood skutečně sídlil v Sherwoodském lese, který měl tehdy rozlohu přes 40 000 hektarů. Podle Luxforda je poznámka výjimečná i tím, v jak špatném světle Hooda líčí. Skotský historik z toho vyvozuje, že Hood byl kriminálník bez skrupulí, který obíral bez výjimky úplně všechny. Pokud někdy zůstávali chudí lidé stranou jeho zájmu, tak jen v případech, kdy jim už nebylo co ukrást.

Nejčtenější