Zloděje odradí máloco

Ivan Verner  |  Auta

Víte, jakou máte šanci, že vám vaše auto zůstane a neodvezou si ho zloději? Záleží na typu a stáří vozu. Jinak platí, že neexistuje vůz, který by nešel ukrást. Přestože v posledních letech počet zcizených aut poněkud poklesl, krize se projeví také zde. Na „odbyt“ půjdou i starší modely.

Předloni ukořistili zloději na osmnáct tisíc aut, rok předtím o patnáct set víc. Mezi vozy, co do počtu, kralují pochopitelně škodovky, kterých je na našich silnicích také nejvíc. Na problémy s kradeným autem mají ale největší šanci majitelé vozů Audi – ty se u nenechavců těší obzvláštní oblibě. Před prázdným místem na parkovišti smutně postává každý sedmačtyřicátý řidič auta se čtyřmi kruhy ve znaku.

Škodovky byly v této statistice až na šestém místě TopTen. Lze však očekávat, že s větší potřebou náhradních dílů (a v době finanční nejistoty si hodně lidí koupi nového auta rozmyslí) bude jejich počet stoupat. Ale ať nikdo nepodléhá omylu, že vlastnictví exkluzivní značky rovná se ochrana před zloději, kteří by ji jen těžko prodávali.

Na českých ulicích je možné ukrást i ferrari či bentleye. Jsou to akce na objednávku a luxusní vozy mizí v nenávratnu tam, kde je o ně nouze, zatímco špinavé peníze jejich majitelé přehazují vidlemi z rohu do rohu své zemljanky.

Desetina ceny vozu

Pochopitelně, že je možné se nějakým způsobem bránit. Zmínili jsme se, že když je na určitý typ vozu objednávka, a dostali ji profesionálové, je velká šance, že ji realizují. Ovšem proti partičkám, které táhnou nocí a vyhlížejí si, co by bylo dobré odvézt s sebou, budete mít docela slušné vyhlídky.

S některými prostředky ochrany vozu uspějete také u odborníků, kteří by sice auto ukrást zvládli, ale následující komplikace jim za ten zisk nestojí. Pojištění vozidla samozřejmě pokryje část finanční ztráty, která je se zcizením vozidla spojená, ale málokdy nahradí částku celou a navíc nás nezbaví nepříjemností se sháněním náhradního vozu, vyřizováním na policii, v pojišťovně a podobně.

Odborníci se shodují, že nejvhodnější variantou zabezpečení je kombinace více způsobů. Dá se říci, že do techniky, která má ochránit vůz, je vhodné investovat částku do výše desetiny ceny vozu. Nemá smysl do auta v ceně pod sto tisíc montovat alarm, který by stejně rychle skončil na skládce, protože tohle auto rozeberou zloději na náhradní díly.

V autě za milion bude zase směšné dávat zámek na volant, což je hračka pro lupiče-elévy. Je však nutné si uvědomit, že jakékoli zabezpečení, které vyžaduje naši aktivitu, je třeba s opuštěním vozu uvést v činnost. Je hodně případů, kdy řidič zaparkuje u chodníku a skočí si do trafiky koupit noviny nebo cigarety – a rázem je bez auta. Šikulům těch několik desítek sekund stačí.

Ne zabránit, ale najít!

Nejlevnějším způsobem, jak vzbudit zdání nesnadné kořisti, je blikající dioda na přístrojové desce. Musí být ale dobře vidět. Co na tom, že nic jiného než malé červené světélko vůz nechrání, střízlivě uvažujícího a nepříliš obratného lupiče odradí. Nikoli však třeba nuceně abstinujícího, který potřebuje cokoli, aby to mohl proměnit ve vytouženou dávku.

Tyč na volant je spíše doplněk na uklidnění majitele než něco, co opravdové zloděje zneklidní. Co je poměrně levné a dobré, je skrytý vypínač čehokoli – přívodu paliva, elektroniky nebo startéru. Další opatření jsou pak obdobná jako pestré zbarvení jedovatých žab pralesniček. Je to jednak pískování skel, jež jsou označena kódem, jednak nástřik mikroteček na pevné části karoserie. O obou technikách obrany je nutné informovat samolepkami.

Sofistikovanější systémy jsou výhodné pro dražší vozy. Už tu bylo několikrát řečeno, že lze ukrást prakticky každý vůz – a je to jen otázka výše objednávky. I tak se ale můžeme bránit, a to použitím vyhledávacího systému. Existuje ve dvou variantách – jeden využívá GSM, druhý GPS. Nejlepší je pochopitelně kombinace obou, proti níž nic nezmůže ani rušička mobilů.

Firma, která takové zařízení instalovala a ročně od majitele inkasuje určitý poplatek, se o krádeži doví prakticky ihned a pomocí vyhledávacího zařízení se pak pustí do pátrání. Šance zlodějů jsou pak minimální, uspějí tak v jednom dvou případech ze sta.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější