Zákaz BlackBerry zvažují i další státy

Zdeněk Pečený  |  Technika
Sídlo společnosti

Research in Motion (RIM), kanadský výrobce telefonů BlackBerry, může čelit dalším problémům při zahraniční expanzi. Některé rozvojové země stále zpřísňují dohled nad mobilní e-mailovou komunikací.

Spojené arabské emiráty (SAE), ve kterých leží obchodní centrum celého Blízkého východu Dubaj, zakážou v říjnu e-mailovou službu BlackBerry. Za rozhodnutím představitelů emirátů jsou podle oficiálního vyjádření obavy, že telefony by mohly být používány při trestné činnosti. O uplynulém víkendu se nechala slyšet také Indie, když ústy svých představitelů vzkázala, že rovněž zvažuje zákaz používání e-mailového klienta od BlackBerry.

Po vzoru svého souseda SAE by k ještě tvrdším opatřením mohla přistoupit i Saúdská Arábie, která již na kanadských přístrojích zakázala službu instant messaging. Emiráty, kde si zákazníci mohou pořídit telefon BlackBerry osázený křišťály, pozastaví e-mailovou a internetovou službu 11. října, pokud jim RIM do té doby nedovolí přístup k datům, která z emirátů proudí přes jejich kanadské servery. To podle názoru analytiků RIM nakonec učiní.

Trnem v oku všem regulátorům v rozvojových zemích je právě fakt, že veškerá komunikace přístrojů BlackBerry probíhá po uzavřených sítích. „Tato opatření reflektují strach o počítačovou bezpečnost a obavy ze špionáže, která se nyní rozšířila i do mobilních telefonů,“ řekl Bloombergu Ron Deibert z torontské univerzity.

„Takovéto konflikty se budou na rozvíjejících se trzích vyskytovat stále častěji,“ dodal profesor. Pro RIM, jakožto průkopníka e-mailu v mobilních telefonech, je přitom bezpečnost hlavní devizou, kterou přebíjí většinu konkurence. Proto jsou BlackBerry oblíbené u řady státníků, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.

RIM se na rozvojové trhy jako Indii, SAE, Indonésii či Brazílii zaměřuje stále více, jelikož růst severoamerického trhu nyní zpomaluje. Prodeje na neamerických trzích se za uplynulé čtvrtletí meziročně zdvojnásobily, zatímco ve Spojených státech klesly o sedm procent.

Zdroj: E15
Foto: archiv výrobce

Nejčtenější