Zajímavosti a novinky obrazem

Jaroslav Matějka  |  Auta
Nižší spotřeba. Zásluhu na ní má i šestistupňová převodovka a standardně dodávávaný technický paket BlueEFFICIENCY

Viano nabízí pohodlí osobního vozu a prostor busu

Navenek se nová generace vozidel Mercedes-Benz Viano od té staré až natolik neodlišuje. Hlavní rozdíly spočívají v nově tvarované zádi a jiné jsou světlomety. Ty pravé změny se tentokrát ukrývají uvnitř.

Jsou to modernizované obložení, nové potahy sedadel, důmyslné uspořádání světelných zdrojů, složené z oddělených čtecích lampiček LED a světelných panelů (intenzitu světla je možné volit dle libosti). K novým prvkům výbavy na přání patří například zábavní systém pro zadní sedadla. Vylepšení přístrojové desky sahají od nových ovládacích tlačítek až po čtyřramenný multifunkční volant.

Vznětové a zážehové motory se čtyřmi nebo šesti válci pokrývají v modelech Viano rozpětí výkonů od 100 kW do 190 kW. Mají nižší spotřebu v porovnání s předchozími modely až o 15 procent. Konstruktéři také zlehka přepracovali přední i zadní nápravu a výsledkem je lepší jízdní komfort, nižší hladina vnitřního hluku.

Range Rover Evoque: třikrát nej

Nový kompaktní vůz Evoque se pyšní hned několika superlativy — je to v historii Range Roveru nejlehčí, nejmenší a také nejúspornější model. Byl představen v předstihu na party uspořádané k 40. výročí značky Range Rover v Londýně. Oficiální premiéru však zažije až 30. září na pařížském autosalonu. Modelové řady Range Rover a Range Rover Sport rozšíří v létě 2011. K dispozici budou verze jak s pohonem předních (2WD), tak i všech kol (4WD).

Představitelé automobilky počítají s tím, že se z Range Roveru Evoque stane globální vůz, že se bude úspěšně prodávat více než ve 160 zemích světa. Z toho důvodu pro ně bylo velmi důležité a zároveň komplikované nalézt to správné jméno, které osloví zákazníky na celém světě bez ohledu na jazyk, kterým hovoří, anebo kulturní odlišnosti.

Tvůrci vozu věří v úspěch. Sázejí hlavně na neotřelý design vozu, na to, že probudí v zákaznících emoce. Evoque ukazuje, kam se posunulo vnímání designérů a tvůrců vozů Range Rover. Siluetu akcentuje klesající střecha a výrazně vystupující boční partie. Jejich úkol byl nesmírně obtížný, protože Range Rover je považován za jedno z nejkultovnějších vozidel v dějinách motorismu. Prosazuje se prakticky nepřetržitě od roku 1970, kdy byl uveden na trh.

Bentley Continental Supersport Convertible vyrazil na dráhu

Bentley Continental Supersport Convertible, nejrychlejší čtyřsedadlový sériově vyráběný kabriolet, vyrazil poprvé na závodní dráhu. Oficiální debut se odehrál při akci nazvané Goodwoodský festival rychlosti 2010.

V průběhu víkendu kabriolet Supersports Convertible, který je schopen teoreticky dosáhnout maximální rychlosti 325 kilometrů za hodinu a zvládnout sprint z 0 na 100 km/h za čtyři sekundy, pilotoval zkušený jezdec, bývalý skvělý britský závodník Derek Bell.

Ten na dráze v Goodwoodu předvedl divákům, že ze svého umění nic nezapomněl, když s vozem Bentley Continental Supersports Convertible objel několik kol. Užaslým divákům předvedl famózní zrychlení vozu, který poháněl motor 6,0 W12 naladěný na 463 kW.

Zdroj: E15
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější