Zajímavosti a novinky obrazem

Jaroslav Matějka  |  Auta

Mondeo stokrát jinak

Autosalon MIAS 2010 v Moskvě zažije celosvětovou premiéru nového Mondea. Co se týká designu, nový model doznal spíše evolučních změn. Odlišuje se dominantnější spodní lichoběžníkovou dolní mřížkou chladiče a výraznějším profilem kapoty motorového prostoru.

V novém předním nárazníku jsou LED světla pro denní svícení a zadní část má elegantnější profil. Premiéru zažijí v Mondeu dva nové motory, zážehový Ford EcoBoos o výkonu 176 kilowattů a vznětový Duratorq TDCi 2.2 (147 kilowattů).

Nová Mazda5: vystoupí ze stínu slavné předchůdkyně?

Už na podzim bude o jednu hádanku méně. To k zákazníkům v Evropě zamíří nová Mazda5 a ukáže se, zdali naváže na úspěch první generace kompaktního velkoprostorového vozu.

Bude to mít ale hodně těžké. Mazda5 byla představena v roce 2007 a zažila slušnou kariéru. Do dnešních dnů si ji koupilo více než 500 tisíc zákazníků, z toho 175 tisíc v Evropě. Navíc získala 37 různých ocenění po světě, opakovaně byla například vyhlašována za jeden z nejspolehlivějších kompaktních velkoprostorových vozů.

Novinka nahradí model, který si získal oblibu rodin toužících po bezpečném sedmimístném automobilu nepostrádajícím sportovního ducha.

Nejkrásnější je Lambo

Čtenáři specializovaného časopisu Sport Auto vyhlásili Lamborghini Gallardo LP 570–4 Superleggera „sportovním vozem roku 2010“. Nejnovější přírůstek ze Sant’ Agaty zaujal 27 procent hlasujících.

Vůz je poháněn motorem o objemu 5‚2 litru o výkonu 419 kW. Z „nuly na sto“ zrychluje za 3,4 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 325 km/h. Oproti svému předchůdci, modelu Gallardo LP 560–4, je nové „lambo“ lehčí o 70 kilogramů. Úbytku na váze bylo dosaženo hojným použitím materiálů zhotovených z uhlíkových vláken.

Pozor! Přijíždí ostrý hoch od Volkswagenu

Hodně živý je nový Volkswagen Polo GTI. Se sedmistupňovou převodovkou DSG dosahuje nejvyšší rychlosti 229 km/h, z 0 na 100 km/h zrychluje za 6,9 sekundy. Zásluhu na tom má v první řadě výkonný zážehový motor 1.4 TSI přeplňovaný turbodmychadlem a kompresorem. Je vyladěný na nejvyšší výkon 132 kW. Přitom je překvapivě hospodárný – vůz dosahuje podle údajů výrobce kombinované spotřeby 5,9 l/100 km.

Originál. Polo GTI se na první pohled odlišuje sportovně upravenou karoserií.

Polo GTI měří necelé čtyři metry a má pohotovostní hmotnost 1194 kilogramů. Očividně tak jde proti současnému trendu stále větších a těžších automobilů. Základní cena 491 700 korun zahrnuje výbavu, v níž je kromě jiného stabilizační systém ESP, ABS, brzdový asistent, ASR, EDS a MSR, čtyři airbagy, klimatizace Climatic s poloautomatickou regulací, rádio RCD 210, centrální zamykání s dálkovým ovládáním.

Suzuki Swift: ještě lehčí a nižší. Jedním slovem sportovnější.

V maďarské Ostřihomi se začala psát další kapitola s názvem Swift. Byla zde totiž zahájena sériová výroba již třetí generace klíčového modelu automobilky Suzuki. Nový model se objeví na českém trhu v září. Bude nabízen se dvěma novými motory.

Benzinovým o objemu 1,2 litru s proměnným časováním sacích i výfukových ventilů (ten je ve srovnání s předchozím motorem 1,3 litru menší co se týče objemu válců, ale přináší vyšší výkon a točivý moment) a dieselovým o objemu 1,3 litru, který splňuje emisní normu Euro 5.

Sága pokračuje. Japonská automobilka Suzuki si od třetí generace klíčového modelu Swift hodně slibuje

Karoserie nového Swiftu je lehčí a tužší. Toho bylo dosaženo značným použitím vysokopevnostní oceli. Vůz se podle vyjádření výrobce chová kromě jiného lépe při projíždění zatáček, protože je širší a nižší, má širší pneumatiky. Péči věnovali tvůrci designu. V interiéru je jako dominantní použita černá barva, která kontrastuje se stříbrnou použitou na přístrojích a jejich ovladačích.

Zdroj: E15

Nejčtenější