Zajímavosti a novinky obrazem

redakce E15  |  Auta

Peugeot 308 GTi: rychlý a šetrný

Francouzská automobilka Peugeot přichází s pětidveřovým sportovním hatchbackem nové éry. Model 308 GTi se pyšní sportovním charakterem, ale současně je i šetrný k životnímu prostředí. Důkaz? Spotřeba 6,9 l/100 km a emise 159 g CO²/km.

Zásluhu na tom má nový motor 1.6 THP, u něhož byly uplatněny nejnovější technologie THP (turbodmychadlo Twin-Scroll a přímé vstřikování paliva) a VTi (sací ventily s proměnným zdvihem spojené s proměnným časováním sacích a výfukových ventilů). Jeho maximální výkon je 147 kW.

Peugeot 308 GTi bude ve Francii uveden na trh 10. června za cenu od 26 900 eur. U nás bude v první fázi – v létě 2010 – uveden nový motor 1.6 THP 200k u verze karoserie 308 coupé-cabriolet. Pětidveřová verze GTi bude uvedena později.

Zelená revoluce se dotkla i Jaguaru

Britský výrobce Jaguar představil revoluční prémiový hybridní koncept, limuzinu řady XJ. Model „Limo-Green“ má průměrnou spotřebu pět litrů benzinu na sto kilometrů a emise CO2 jsou nižší než 120 g/km.

Luxusní sedan Jaguar XJ „Limo-Green“ je vybaven elektrickým pohonem, který je součástí lehké karoserie modelu XJ. K akceleraci využívá elektromotor s výkonem 145 kW/200 hp a točivým momentem 400 Nm. Jako range extender (účinný spalovací motor) slouží motor z hliníkového monobloku o objemu 1,2 litru.

Ten váží pouhých 56 kilogramů. Díky svému optimalizovanému vstřikovacímu systému je přímo předurčen k provozu v hybridních vozidlech. Agregát pomocí generátoru vyrobí elektrickou energii, která je využívána k nabíjení akumulátorů nebo přímo pro pohon elektromotoru. Výrobci Jaguar a Land Rover nyní pracují na dalších projektech, aby vyvinuli vozidla s nižšími emisemi škodlivých látek.

Vedle hybridní studie Limo-Green pracují britští inženýři také na vývoji setrvačníkové rychlostní skříně pro hybridní vozidla prémiové třídy nebo hybridního naftovo-elektrického pohonu.

Nesmrtelná Ibiza

Španělská automobilka Seat rozšířila výjimečně úspěšnou modelovou řadu o třetí karosářskou variantu. Kombi Ibiza ST bylo poprvé představeno na ženevském autosalonu, nyní přichází na český trh, zaváděcí cena modelu Ibiza ST 1,2 (51 KW/70 k) ve výbavě Reference bude 234 900 korun.

Zdroj: E15

Nejčtenější