Záhadné pouštní linie

Jaroslav Petr  |  Historie

Před druhou světovou válkou si piloti britské RAF všimli podivných linií v pouštích Izraele, Jordánska a Egypta. Tvoří je zídky poskládané z nasbíraného kamení, které se často táhnou na kilometry daleko. Dvě zídky se obvykle sbíhají v jednom místě, kde je vyhloubena kruhová jáma. V Jordánsku se podařilo odhalit systémy zídek, jejich celková délka přesahuje 60 kilometrů.

Účel těchto prastarých staveb zůstával dlouho záhadou. Vědci spřádali různé teorie, např. že zídky sloužily jako ohrady pro dobytek. Fantastové viděli s zídkách přistávací dráhy mimozemšťanů. Nejnovější archeologický průzkum potvrdil, že zídky jsou staré 2 300 až 2 400 let. Jejich stavitelé je opustili před 2 200 roků. Mimo jakoukoli pochybnost sloužily k lovu zvěře, především gazel a dalších kopytníků.

Lovci je stavěli v blízkosti pastvin, přírodních napajedel i cest používaných zvěří při migracích. Zídky nepředstavovaly nepřekonatelnou překážku. Obratně naháněná stáda se však přesto nechala liniemi zídek v pohybu usměrnit. Na konci naháněcích koridorů byly skryty jámy. Lovci je vyhloubili tak, aby zvíře uvidělo past až na poslední chvíli a pádu do jámy už nedokázalo zabránit. Tam pak lovci poraněnou kořist dobili.

V době bronzové žila v oblasti dnešních izraelských, jordánských a egyptských pouští celá řada velkých zvířat. Vedle gazel to byli i divocí osli, přímorožci, kozorožci nebo pakoně. Zdá se, že každý systém zídek byl zbudován pro lov jednoho druhu zvířat. Napovídá tomu jejich umístění. Lovci museli znát dokonale zvyky zvířat a jejich chování. Linie zídek vedli tak, aby šance na úlovek vybraného druhu zvěře byla co nejvyšší.

Záhadou zůstává, proč lidé tyto lovecké stavby po pár staletích opustili. Vědci spekulují, že v této oblasti mohlo dojít ke změně klimatu a stáda zvěře krajinu opustila. Nelze ale vyloučit, že lidé ztratili o zvěř zájem, protože se usadili a začali se živit zemědělstvím.

Nejčtenější