Z Facebooku je ještě větší Velký bratr

REDAKCE STRATEGIE  |  Počítače

Facebook představil dlouho očekávanou službu Places. Pronikl tak do oblasti geolokačních služeb, které doposud kralují sociální sítě Foursquare a Gowalla a o které panují pochybnosti, nakolik je lukrativní tržní nikou a nakolik doménou poblázněných nerdů.

Uživatelé Facebooku mají nyní možnost prostřednictvím mobilního telefonu zveřejnit na zdi svou aktuální polohu přímo volbou místa, v němž se nacházejí. Tedy zatím jen v případě, že mají iPhone s instalovanou aplikací nebo chytrý telefon s podporou HTML5 – a také jen v případě, že se nacházejí v USA.

Uvidí také všechny osoby, které odeslaly echo o své poloze a nachází se ve stejné oblasti, tedy za předpokladu, že předtím souhlasily s tím, aby jejich aktuální poloha byla veřejná. Starší lokační služby Foursquare, Gowalla nebo třeba Yelp nevnímají Facebook Places jako hrozbu, ale spíše jako doplněk k vlastním službám a další distribuční kanál.

Přihlášení do těchto služeb se uživatelům Facebooku bude též nově zobrazovat na zdi. Jinými slovy udaná poloha například prostřednictvím Gowally se automaticky objeví na Facebooku. Opačně to ale zatím možné není. Kritika nové služby od ochránců soukromí na sebe nenechala dlouho čekat.

Nelíbí se jim například, že uživatelé mohou jednoduše označovat i polohu svých přátel. Ti sice mají možnost zobrazování polohy na svém profilu zabránit, ale tento proces je zbytečně zdlouhavý a komplikovaný. Podobné je to s poskytováním informací třetím stranám. Po zaregistrování jsou totiž data o poloze, při standardním nastavení, automaticky poskytnuta nejen vašim aplikacím, ale i aplikacím vašich přátel.

Je ale třeba připustit, že Facebook Places dělají lépe a snadněji to, co uživatelé Facebooku dělali již dávno: prozrazují veřejnosti, kde jste a co děláte.

Zdroj: Strategie

Nejčtenější