XOS 2 – IronManův pradědeček

Martin Tůma  |  Technika

Umístit řízenou střelu AMRAAM o váze 150 kg do závěsu pod křídlo letadla, je náročné i pro tři dobře vycvičené chlapy. Na palubě letadlové lodi navíc nebývá dost místa pro různé hevery a zvedáky, proto se to někdy musí vzít tzv. „do teplých“ a pěkně sebou hodit.

Naštěstí již brzy by mohl práci tří mechaniků zastat pouze jeden, oblečený do exoskeletu XOS2 (nebo 3) od firmy Raytheon. Tento slušivý obleček udělá z mechanika univerzální samohybný nakladač. Raytheon svůj produkt představil ve velkém stylu na následujícím videu.Při této příležitosti oblékli do exoskeletonu Clarka Gregga, jinak agenta Phila Coulsona z filmu IronMan 2. Herec si tak mohl vyzkoušet, jak vypadá a funguje současný robo-oblek bez filmových triků.

Člověk s tímto oblekem může držet pár minut 17 kilové činky v upažených rukách a ani se přitom nezapotit. Může zdvihnout nad hlavu 150 kilovou střelu, nebo mávnutím ruky štípat dřevěné desky lépe, než školený karatista.

Clark Gregg

Raytheon pracuje na vývoji XOS už dlouhou dobu. První generace sloužila především k testování konceptu, byla hlučná a neefektivní. Druhá už vypadá o mnoho lépe. Rád bych připomenul, že za mořem se již testuje ve vojenských zkouškách exoskoleton HULC firmy Lockheed Martin.

XOS 2 se do pole ještě nehodí – vojáci by totiž mohli útočit jenom na vzdálenost, na kterou jim vystačí prodlužovačka. Ale vývoj baterií kráčí mílovými kroky vpřed. XOS 3 už bude nejspíše mít napájení z baterií a kdo ví – třeba už brzo někdo vyrobí skutečný oblek pro Iron Mana. Prozatím slouží XOS2 i jako součást propagace filmu na DVD a Blu-ray.

Zdroj: http://www.raytheon.com/…_exoskeleton
Foto: YouTube

Nejčtenější