Vzpoura strojů

Martin Tůma  |  Počítače

Jako v nejhorší noční můře si asi připadali ve čtvrtek 6. května makléři na new yorské burze. Dow Jones, hlavní index této burzy, klesl během 20 minut o neuvěřitelných 6% a to vše bez jakýchkoliv rozumných důvodů.

Postupně vyšlo najevo, že za vším jsou počítače. Ty jediné dokáží nakoupit a zase prodat akcie v řádech desítek milisekund, více jak stokrát za sekundu. Kvůli tomu je důležité, aby tyto počítače byly co nejblíže od centrálního serveru dané burzy, protože přenosová doba nad jednu setinu vteřiny tento typ obchodu znemožňuje.

Programy čekají na nějaký spouštěcí signál, třeba nákup nebo prodej většího množství akcií některým z velkých hráčů burzy a potom se snaží spekulovat na zisk anebo minimalizovat ztráty. Ve čtvrtek se celý systém postavil na hlavu. Během pár minut udělaly počítače a jejich programy z některých investorů naprosté žebráky.

Dokonce akcie takových firem jako je Accenture měly nulovou hodnotu. Kdo je v tu chvíli nakoupil, pohádkově zbohatnul. Celá věc zašla tak daleko, že třeba Nasdaq bude anulovat všechny obchody, které proběhly v kritickém období. Jak se zdá, systém už přerostl svým tvůrcům přes hlavu a bude s tím potřeba něco udělat. Zatímco v roce 2005 byl obrat z těchto obchodů kolem 3mld USD denně, v loňském roce to bylo už přes 22 mld USD.

Při tomto objemu zřejmě stačila jedna malá událost, aby spustila opravdovou lavinu. Přesto všechno se na burze nechystají zakázat tyto obchody, zřejmě s přihlédnutím na poplatky, které jim tyto obchody generují. Prozatím z toho má těžkou hlavu především Komise pro dozor nad cennými papíry, která bude požadovat, aby nově měl každý algoritmus v sobě záchrannou brzdu. Takovou, aby byl schopen včas něco podobného rozpoznat a včas zastavit.

A také bude požadovat, aby jednotliví obchodníci zveřejnili charakteristiky svých algoritmů pro další analýzu možných problémů i možných řešení. Samotné algoritmy patří mezi nejpřísněji střežená tajemství, takže se SEC bude muset spokojit pouze s jejich popisem. Snad se tak podaří vyvarovat do budoucna změny názvu indexu na Down Jonesův.

Zdroje:
http://www.sec.gov/
http://ekonomika.idnes.cz/…hranicni.asp?…

Nejčtenější