Vylepšený beton může čistit vzduch

Josef Tuček  |  Věda
Ilustrační foto

Beton, který odstraňuje z ovzduší oxidy dusíku z automobilových výfuků, vyvinuli vědci v nizozemské Technické univerzitě v Eindhovenu.

Beton je potažen oxidem titaničitým (tato látka se někdy používá například v nátěrech, protože odpuzuje nečistoty a přispívá k samočištění povrchů). Oxid titaničitý na povrchu betonu funguje jako fotokatalytický materiál – působením slunečních paprsků rozkládá oxidy dusíku na méně škodlivé dusičnany a ty pak smyje déšť.

Jak uvádí profesor Jos Brouwers z výzkumného týmu, jejich beton snižuje podle laboratorních pokusů koncentraci oxidů dusíku o 35 až 40 procent. Oxidy dusíku z automobilového provozu vytvářejí smog, který poškozuje lidské plíce i omítky budov, a přispívají ke vzniku kyselých dešťů.

Nizozemští vědci zahájili srovnávací pokus v reálných podmínkách města Hengelo. V něm pokryli tisíc metrů čtverečních silnic dlaždicemi z jimi upraveného betonu. Jiných tisíc metrů čtverečních pokryli běžným betonem. Budou zde měřit a porovnávat koncentrace oxidů dusíku.

Profesor Brouwers pro televizní stanici CNN uvedl, že upravený materiál je asi o polovinu dražší než normální beton. Když se však započítají další náklady na položení betonu, je nový povrch dražší jen o deset procent. „Požadujeme stále tvrdší emisní limity pro automobily i pro továrny. Tady máme možnost snížit znečištění ovzduší i jiným způsobem,“ poznamenal Brouwers.

Zdroj: E15
Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější