Vyhledávač Google v Číně skončí

redakce E15  |  Počítače

S internetovým vyhledávačem v Číně končí přední kalifornská společnost Google. Podle listu The Financial Times se představitelé americké firmy dostali při jednání s pekingskou vládou do slepé uličky a „na 99,9 procenta“ vyhledávací byznys z Říše středu stáhnou.

První náznaky odchodu se objevily v lednu, kdy se vyostřila debata s čínskými úřady ohledně vzájemné spolupráce na cenzuře. Google však hodlá v nejlidnatější zemi světa dále pokračovat v ostatních obchodních aktivitách. „Je důležité říci, že neopouštíme Čínu. Máme zde velmi dobře rozjetý byznys. Problém nám činí cenzurní opatření,“ uvedl pro britský deník generální ředitel poskytovatele největšího internetového vyhledávače Eric Schmidt.

I přes firemní úsilí zachovat v Číně další činnosti však IT odborníci čekají, že se americká společnost může setkat s odporem tamních úřadů. Ty jí mohou v krajním případě znemožnit jakékoli podnikání. „Podnikne-li kroky, jež naruší naše zákony a pravidla, budeme to jednoznačně považovat za nepřátelské a nezodpovědné. S takovým postojem se zkrátka nelze vyhnout důsledkům,“ zdůraznil čínský ministr průmyslu a informací Li I-čung.

Zdroj: E15

Nejčtenější