VSS Enterprise má za sebou první let

Martin Tůma  |  Vesmír

Pokud máte rezervované místo na palubě této lodi a už se nemůžete dočkat vašeho letu do vesmíru, určitě vás tato zpráva potěší. Vesmírná loď Enterprise 10. října tohoto roku totiž úspěšně absolvovala svůj první pilotovaný let.

Samotnému letu předcházelo dlouhé období příprav. Nosič WhiteKnightTwo (mateřská loď Eve) absolvoval v rámci příprav přes 40 startů, z toho 4 s podvěšenou Enterprise. Ale teprve v neděli 10. října usedli do kokpitu vesmírné lodi její dva piloti – Pete Siebold a Mike Alsbury.

Po dlouhém stoupání na bezmračnou oblohu nad kalifornskou pouští Mojave, se Enterprise odpoutala ve výšce 13 700 metrů a klouzavým letem bez problému přistála na mateřském letišti a astroportu. Podle slov Sira Richarda Bransona, zakladatele Virgin Galactic, je to nejvzrušující den v historii této společnosti.
 

Od roku 2004, kdy začaly práce na tomto projektu, ušli opravdu dlouhý kus cesty. Již nyní mají 370 zabukovaných letenek v celkové hodnotě přes 50 miliónů dolarů – a po tomto úspěšném letu jistě ještě celá řada zájemců přibyde.

Foto: YouTube

Nejčtenější