Vlnící se kráska v Dubaji

Lucie Červená  |  Design
Nastupuje nová éra v architektuře?

Italsko-izraelský architekt David Fisher razí ve svých projektech tři zásady: výšková budova nesmí být statická, podstatnou část tvoří prefabrikované díly a energetickou potřebu pokrývají vlastní zdroje. První takový rotující a vlnící se mrakodrap – Da Vinciho věž – by měl stát v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.

Navržený mrakodrap tvoří 80 samostatně se otáčejících pater. Vzhledem k tomu, že se má každé patro otáčet nezávisle na ostatních, tvar budovy se bude vlastně neustále měnit. Pro svou „stavbu budoucnosti“ zvolil architekt Fisher záměrně „město budoucnosti“, za něž je Dubaj považována. Dalšími vhodnými adresami těchto futuristických kreací by mohly být Moskva a New York, alespoň podle autorova přání.

„Zavěšená“ patra domu

Ojedinělá dynamická architektura vyžaduje i specifický stavební postup. V místě stavby vznikne pouze betonový tubus coby jádro domu, na něj pak budou postupně mechanicky připevněny jednotlivé prefabrikované díly tvořící jednotlivá patra. Plášť každého dílu sestává z oceli, hliníku, uhlíkové tkaniny a skla.

Každé z 80 podlaží stavby se bude moci otáčet samostatně

Interiéry včetně koupelnového vybavení, kuchyňských linek apod. budou hotovy ještě před instalací. Doba stavebního procesu se díky této technologii zkrátí až o 30 % – instalace jednoho patra má trvat pouhých šest dní. Ve středovém tubusu budou umístěny výtahy, a to nejen pro obyvatele domu, ale i pro jejich vozidla. Zdviže bezpečně dopraví nájemníky i s jejich automobily do těsné blízkosti vstupních dveří jednotlivých příbytků.

Horních 10 pater Da Vinciho věže nabízí luxusní prostory připomínající spíše samostatné vily než byty. Pod nimi bude dalších 35 podlaží „klasických“ bytů, o 15 pater níže je pak situován extravagantní hotel… V nejnižších dvaceti podlažích budou obchodní prostory. Cena za byt či „dům“ v mrakodrapu se má pohybovat od 3,7 až do 36 milionů USD. Průměrná cena metru čtverečního činí 33 000 USD.

Je libo západ slunce?

Obyvatelé Věže si mohou vybrat takový výhled z okna, na jaký budou mít zrovna náladu. 360stupňovou otočku lze absolvovat za 1 až 3 hodiny, v závislosti na rychlosti otáčení. Akustické zařízení porozumí instrukcím typu „doprava“ či „doleva“, a to v angličtině, arabštině nebo italštině. V případě potřeby je možné software naprogramovat i na další jazyky.

Mezi jednotlivými patry bude umístěno 79 větrných turbín; na střeše každého podlaží bude vyrábět elektřinu také fotovoltaický panel

Podle architekta Fishera lze zdárně vyřešit i situaci, kdy v jednom patře vyvstane problém, který z nájemníků bude otáčení ovládat. Architektův tým je prý schopen budovu upravit tak, aby vyhověl konkrétním potřebám všech nájemníků. Zajímavá je možnost centrálního ovládání otáčení pater, kdy by budovu mohl „natvarovat“ a „roztančit“ jediný člověk.

Rotující mrakodrap je Fisherovým prvním návrhem výškové budovy, nicméně architekt věří, že stavba proběhne bez problémů.

Dům hotový již v továrně

Unikátním prvkem dynamického domu bude i jeho prefabrikace v továrně v jižní Itálii a „sestavení“ až na místě. Každé patro se skládá ze 40 modulů, prefabrikováno bude 90 % stavby. Na výstavbu štíhlého tubusového středu domu tak bude zapotřebí jen 80 stavebních dělníků na místě a 600 v továrně, zatímco při klasickém průběhu stavby by bylo zapotřebí zhruba 2000 dělníků.

Práce v továrně navíc představuje bezpečnější pracovní podmínky než otevřená stavba. Nejnáročnějším prefabrikovaným prvkem jsou podle Fishera koupelny, nicméně architekt věří, že se jeho týmu podaří záměr zrealizovat. Voda bude přiváděna patentovaným způsobem založeným na technologii podobné postupům při doplňování paliva do letadla během letu.

Vzorová dispozice jednoho podlaží

Ekologická soběstačnost

Dalším deklarovaným pozitivem této unikátní stavby je její naprostá ekologická soběstačnost. Mezi jednotlivými patry budou umístěny větrné turbíny, na střeše domu a nad každým patrem pak solární panely. Díky těmto dvěma technologiím by budova měla být schopna pokrýt nejen své vlastní energetické potřeby, ale i potřeby pěti dalších obdobně vysokých domů v okolí.

Autoři projektu doufají, že jejich návrh bude adaptovatelný pro kteroukoli geografickou oblast světa a že po úpravách nebude nijak dotčena schopnost stavby generovat příslušné množství elektřiny. „Ve většině měst světa je dostatečně větrno, aby takovéto turbíny mohly fungovat – používáme německé technologie, které testujeme v Itálii, a měli bychom tak vyrobit dostatek energie,“ říká architekt Fisher.

Čas mění tvar

Někteří komentátoři považují Fisherovy „věže“ za naprosto přelomové. Z hlediska ambicióznosti a novátorství jsou jeho tančící mrakodrapy přirovnávány ke stavbě Cheopsovy pyramidy. Sám architekt říká, že ho k projektu inspirovala návštěva u přítele v nejvyšším patře budovy na newyorském Manhattanu.

Budova se může doslova „roztančit“

„Díval jsem se zároveň na řeku Hudson a řeku East, bylo to krásné. Chtěl jsem tento pocit zprostředkovat více lidem,“ vzpomíná vizionářský tvůrce. Italského architekta fascinuje možnost pozorovat východ a západ slunce ze stejného pokoje v bytě. Svoji stavbu považuje za čtyřdimenzionální – čas vždy mění tvar budovy.

Dynamická věž v Dubaji (Da Vinciho věž)

Autor: David Fisher, Dynamic Architecture Group
Inženýrské práce: LERA, New York; LEHR Consultants International
Projekt: 2008
Realizace: ve fázi příprav

  • první prefabrikovaný mrakodrap na světě – dynamický „vlnící se“ dům
  • realizace má trvat pouhých 22 měsíců
  • budova vysoká 420 metrů sestává z 80 samostatně rotujících pater – tvar objektu se tak bude neustále měnit
  • každé patro se za minutu otočí maximálně o šest metrů, pohyb patra bude možné ovládat lidským hlasem
  • v menším rozměru najdeme podobný princip u domu Suite Vollard v brazilské Curitibě, jehož 11 pater se též otáčí o 360 stupňů
  • rozpočet Da Vinciho věže je 700 milionů USD

Zdroj: Projekt

Nejčtenější