Vítej doma, Sokole

Martin Tůma  |  Vesmír

Minulý pátek úspěšně odstartoval americký sokol, Falcon 9 společnosti SpaceX. V neděli v pozdních nočních hodinách úspěšně zakončil svoji misi japonský sokol, sonda Hayabusa, která vystartovala do vesmíru 9. května 2003. Jejím úkolem bylo přistát na asteroidu Itokawa, odebrat z něj vzorek a ten dopravit zpět na Zemi.

Podle posledních zpráv z terénu návratový modul sondy – včetně pouzdra se vzorkem – úspěšně přistál do Zakázané oblasti Woomera v Austrálii. Stalo se tak kolem půlnoci místního času. Hned po svítání vystartovali pátrací skupiny s vrtulníky a povedlo se jim pořídit první snímek z místa přistání.

Mluvčí Japonské kosmické agentury v rozhovoru pro Reuters uvedl, že návratový modul vypadá nepoškozený. Vzhledem k tomu, že se poblíž nachází posvátná místa australských domorodců, bude nutno při jeho vyzvedávání postupovat s maximálním taktem a opatrností.

Sondu pod startovním označením MUSES-C provázela na její cestě řada problémů. Po hladkém startu a úspěšném zažehnutí iontového motoru sonda v 12. září 2005 dorazila k planetce Itokawa. 4., 9. a 12. listopadu sonda podle programu úspěšně provedla nácvik sestupu, a proto 19. listopadu 2005 byl proveden první pokus o odběr vzorků.

Sonda po dvou poskocích nakonec přistála, ale odběr se nepovedl. Druhý pokus proběhl 26. listopadu, trval necelou minutu a kvůli úniku paliva byl nouzově přerušen. Poté došlo k výpadku spojení, které se podařilo opět navázat až 30. listopadu. Sondě ovšem nefungoval její orientační systém a pomalu se vzdalovala od planetky.

Další pokus odběru vzorku tedy nepřipadal v úvahu a sonda pomalu zahájila svůj návrat na Zemi. 8. prosince zřejmě v důsledku úniku paliva a rozrotování sondy, bylo opět ztraceno spojení. Další osud sondy byl v té době velmi nejistý. Vědci spočítali, že s pravděpodobností na 60% dojde ke stabilizaci chaotické rotace a bude možno opět navázat spojení.

23. ledna začala sonda opět komunikovat se Zemí, postupně se povedlo nahodit alespoň 2 ze 4 iontových motorů a poslat Hayabusu na návratovou dráhu. Nyní již víme, že je bezpečně doma a že je nepoškozená.

Jestli ale návratové pouzdro obsahuje vzorek kosmického prachu z planetky Itokawa nezjistíme, dokud pouzdro nebude vyzvednuto a otevřeno. To je na programu v průběhu dnešního dne. O výsledku vás budeme informovat.

Foto:
http://www.jaxa.jp/…yabusa_L.jpg

Zdroje:
http://www.jaxa.jp/index_e.html
http://www.reuters.com/…C0EA20100614
 http://cs.wikipedia.org/wiki/Hayabusa

Aktualizováno:
Agentura JAXA oznámila, že v 9 hodin našeho času úspěšně dokončila vyzvednutí návratového modulu. Modul je nepoškozený.

http://www.jaxa.jp/…busa5_e.html

Nejčtenější