Virgin Oceanic a miliardářská plavba do hlubin moří

Karel Javůrek  |  Technika
Foto: Virgin

Miliardář Richard Branson se nechystá jen do vesmíru, ale míří i opačným směrem. Malou ponorkou se vydá do nejhlubších míst oceánů.

Minulý týden jsem se v článku podíval do nitra naší planety, ale ani tentokrát nebudu chodit příliš daleko. Letos se totiž chystá několik výprav, které mají namířeno do nejhlubších míst mořských vod, kam dosud člověk nepronikl.

Batyskaf pouze pro jednoho

Sir Richard Branson (Wiki), podnikatel a zakladatel několika desítek společností „Virgin“ z různých oblastí trhu, se rozhodl prozkoumat ta nejhlubší oceánská místa. Dokonce i ta, která člověk ještě nikdy nenavštívil. Vše je naplánováno již na tento rok, přesně ke konci letošního roku.

Prvním hloubkovým ponorem bude rovnou nejhlubší místo na planetě Zemi – Mariánský příkop 10 911 m pod mořem. V této hloubce je tlak více než 108 MPa a své o tom vědí první odvážlivci, kteří se v roce 1960 nechali do tohoto příkopu spustit v batyskafu Trieste.

Vzhled ponorky Virgin Oceanic ukazuje, jak se od dob neforemného Trieste vyvinuly technologie a materiály. Foto: Virgin
Vzhled ponorky Virgin Oceanic ukazuje, jak se od dob neforemného Trieste vyvinuly technologie a materiály. Foto: Virgin

Batyskaf společnosti Virgin Oceanic tak bude druhým pokusem, kdy se člověk ukáže na tomto nejhlubším místě. Ale tentokrát budou k dispozici i kamery s vysokým rozlišením a měřicí přístroje, které před padesáti lety rozhodně nebyly na takové úrovni, jako jsou dnes. Úkolem pilota jednomístného batyskafu však nebude pouze spustit se do této hlubiny, ale také projížďka nad dnem s osvětlením.

Pravděpodobně až v roce 2012 se pak uskuteční druhá výprava do podmořské sníženiny v Atlantském oceánu – Portorického příkopu, který má hloubku 8 600 m. Batyskaf bude v tomto případě řízen samotným Richardem Bransonem, který na nedalekých ostrovech bydlí.

Cíle pěti plánovaných ponorů Virgin Oceanic. Foto: Virgin
Cíle pěti plánovaných ponorů Virgin Oceanic. Foto: Virgin

Další tři ponory jsou v plánu během následující dvou let, přičemž se dostane na mořské hlubiny celkem v pěti oceánech. Tato mise tak bude první svého druhu, o čemž svědčí i fakt, že jsou zatím prozkoumána pouze asi tři procenta mořského dna. Zachycená data o podmořském dnu se použijí i ve známém programu Google Earth.

Tip: Podívejte se na plakát, který srovnává cíle Virgin Oceanic s dalšími hloubkovými rekordy.

Jak to může vydržet?

Nový batyskaf z uhlíkových vláken a titanu byl vyvinutý přímo pro tuto misi. Je schopný odolat extrémně vysokým tlakům, které se v těchto hloubkách vyskytují. Pro srovnání: zvládne až 1 500× vyšší tlak, než na jaký je projektován trup letadla. Cena této unikátní ponorky je přibližně 17 milionů dolarů.

Batyskaf je schopen přežít přes 24 hodin bez pomoci i v tom nejhlubším místě na světě. Cesta tam a zpátky by vzhledem k maximální rychlosti měla trvat asi pět hodin. Během všech ponorů bude jistě překonáno několik světových rekordů.

Podívejte se na propagační video, které ukazuje novou ponorku a cíle Virgin Oceanic.

Kolem světa v balónu i vesmírné cestování

S rekordy má Richard Branson už své zkušenosti. V roce 1985 se pokoušel o nejrychlejší přeplutí Atlantského oceánu, což se mu sice na poprvé nepovedlo, ale při druhém pokusu překonal stávající světový rekord o téměř dvě hodiny. O rok později se pokoušel o stejný cíl, tentokrát v horkovzdušném balónu, ale ambicióznější projekty ještě měly přijít.

Branson se od roku 2004 angažuje v rámci projektu Virgin Galactic, který se týká suborbitálních letů se soukromým raketoplánem SpaceShipOne. Vesmírná turistika byla vždy lákadlem, ale z toho důvodu je i v této oblasti poměrně hojná konkurence. Cena za letenku s novým modelem SpaceShipTwo je nyní 200 000 dolarů, tedy téměř pět milionů korun za let o délce 2,5 h a několik minut ve vesmíru.

Raketoplán SpaceShipTwo bude startovat ze vzduchu. Do výšky kolem 15 kilometrů ho vynese mateřská loď, od které se odpoutá. Foto: Virgin
Raketoplán SpaceShipTwo bude startovat ze vzduchu. Do výšky kolem 15 kilometrů ho vynese mateřská loď, od které se odpoutá. Foto: Virgin

Podle očekávání by ale cena měla postupně klesnout, po prodání první tisícovky letenek dokonce až desetinásobně. U současné ceny jde spíše o prestiž být první, zatím totiž ještě nikdo neletěl. Mezi prvními majiteli letenek proto nechybí známé osobnosti a celebrity. Součástí letu do výšky nad 110 km je také šestiminutový beztížný stav s prostorem uvnitř letadla pro pohyb.

Takhle by to mohlo vypadat:

Za pár desítek let pro každého

I když zpočátku bude cestování alespoň do suborbitálního prostoru a nejhlubších mořských míst dostupné pouze pro nejbohatší, lze očekávat, že cena bude postupně klesat.

V minulém století si sice futurologové představovali běžné cestování po planetách, to však nemá nejen smysl, ale zatím to není ani reálně možné. Ale let do výšky 110 km, tedy o něco níže, než krouží mezinárodní vesmírná stanice, zní také dobře. Hloubkový ponor do Mariánského příkopu asi už tak zábavný nebude, ale už dříve se ukázalo, že i v této hloubce jsou živočichové.

A co vy? Plánujete výlet do vesmíru, alespoň v takové formě, jakou prezentuje Virgin Oceanic? Jaká cena by pro vás byla přijatelná vzhledem k tomu, že by se jednalo o životní zážitek?

Nejčtenější