Více supů, méně problémů

Jaroslav Petr  |  Příroda
Ilustrační foto

V Kambodži přibylo supů. Jde o jediný asijský stát, kde se podařilo zastavit masové vymírání těchto ptáků.

Nejde přitom o nijak omračující čísla. Vloni se vylíhlo na severu a východě Kambodži z vajec 19 supích mláďat. Letos jich tu ochránci přírody napočítali 36. Počty některých druhů supů klesly v posledních letech celosvětově o více než 99 %. Příčina supího vymírání byla dlouho záhadou.

Nakonec se ukázalo, že se stali obětí veterinárního léčiva diclofenac užívaného v Asii hojně pro léčbu zánětů u dobytka. Pokud zvíře navzdory léčbě uhyne, zůstane diclofenac v jeho těle. Na mršině si pochutnají nic netušící supi, pro které je diclofenac smrtícím jedem. Lék i v malých dávkách zničí supům ledviny a ti mřou jako mouchy.

V mnoha oblastech jižní Asie už supi zcela vymizeli. To má pro přírodu i lidi dalekosáhlé následky. Tam, kde zmizeli supi, se začala šířit vzteklina. Uhynulá zvířata nejsou zlikvidována ptačími mrchožrouty a jsou k dispozici smečkám toulavých psů, kteří se o překot množí. Jejich početná populace se stala zdrojem nákazy vzteklinou.

Nepostradatelná pohřební služba

Vyznavači některých náboženství ponechávají těla svých blízkých na kopcích nebo pohřebních věžích, aby je zlikvidovali supi. Věčně hladoví ptáci „odklízeli“ nebožtíky velmi rychle. Dnes však hrozí vyznavačům podobných pohřebních rituálů nákaza z rozkládajících se lidských těl, protože v krajině zcela chybí supi a mrtvoly leží v sousedství lidských sídel celé týdny.

Ilustrační foto

Kambodža vyhlásila s pomocí mezinárodních organizací ochránců přírody rozsáhlý program na ochranu supů. Snaží se omezit používání diclofenacu ve veterinární medicíně. Supi jsou přikrmováni mršinami s ověřeným původem, u kterých nehrozí kontaminace nebezpečným lékem.

Ke vzestupu stavu supů přispěla i ochrana jejich hnízd. Vesničané dostávají za hlídání supích hnízd s vejci a mláďaty finanční příspěvek. Nejde o nijak astronomickou sumu. Supi však hnízdí v období sucha, kdy je jakýkoli finanční příjem pro vesničany dvojnásob vítaný.

K hlídání supích hnízd proto přistupují obyvatelé venkova velmi zodpovědně. Kambodžský úspěch by mohl inspirovat i další země z jihu Asie k podobným opatřením. Svitla by tak naděje, že supi nakonec přeci jen nevyhynou.

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější