Více dat skrze staré kabely

Martin Tůma  |  Věda

Vykopat a nahradit, nebo ještě nechat? Touhle otázkou se zřejmě trápí nejeden plánovač telekomunikačních společností. Řeč je o starých měděných kabelech, které byly dobré pro analogový přenos mluvené řeči, ale pro současný datový přenos sítě internet se již tolik nehodí.

Oproti optickým vláknům jsou žalostně pomalé – jenomže už jsou natažené a ještě nějaký ten rok mohou sloužit. Není proto divu, že se po celém světě pracuje na způsobech, jak zvýšit přenosovou kapacitu starých kabelů. Alcatel – Lucent, přední světový výrobce telekomunikační techniky, v uplynulých dnech prezentoval technologii, která dokáže přenést až 300 megabitů po dvou DSL linkách.

Tak velký přenos je možný díky kombinaci tří postupů – vectoringu, který odstraňuje z přenosové linky nežádoucí šum. Potom je nutný bonding, technologie, která sloučí více různých drátů do jednoho virtuálního s vyšší přenosovou kapacitou. A tím posledním postupem je fantomový mód, který přidá ke dvěma fyzickým ještě další, virtuální přenosový kanál a tím zvýší celkovou přenosovou kapacitu dvojice kabelu.

Nevýhodou této technologie je, že potřebuje mít dvojici dvojlinek – tedy dvě telefonní linky pro jednoho zákazníka. Další nevýhodou je, že objem dat 300 MB dokáže přenést pouze do vzdálenosti 400 metrů, na kilometr a dále je to jenom 100MB dat.

Zdroj:
http://www.alcatel-lucent.com
http://cs.wikipedia.org/…scriber_Line

Nejčtenější