Velmi chytré telefony

Václav Maletínský  |  Technika

V porovnání s obyčejným telefonem je smartphone vybaven vlastním operačním systémem, který uživateli umožní přizpůsobit funkce telefonu svým vlastním potřebám a předpokládanému využití.

Telefonů, které se výkonem a nabízenými službami vyrovnají pár let starým počítačům, je na trhu stále více, a přestože jejich pořizovací cena není nízká, těší se stále větší oblibě a mezi ostatními mobily mají jejich prodeje narůstat nejvýraznějším způsobem. O své místo na slunci se perou v podstatě všichni velcí výrobci telefonů a využívají k tomu jakékoli prostředky včetně soudních patentových sporů.

Celosvětově se nejlépe daří Nokii, následuje RIM s BlackBerry, Apple s iPhonem a v nabídce nechybějí povedené produkty HTC. Chytré telefony najdeme také u LG, Samsungu, Sony Ericssonu a do představování novinek se pouštějí i výrobci počítačů, například Acer, Dell či HP, které se chystá využívat OS Palm.

Myšlenka vytvořit chytrý telefon není nikterak nová, první manažerské mobily se zajímavými funkcemi (synchronizace kontaktů a zpráv, datové služby a přístup k e-mailu) se objevily před více než deseti lety. Za nárůst obliby a změnu vnímání toho, co by měl telefon umět, uživatelé vděčí zejména Applu a iPhonu, který vsadil na jednoduché, snadno pochopitelné multidotykové ovládání, začlenění multimediálních funkcí, provázání telefonu s vlastním obchodem, v němž je možné on-line koupit hudbu či aplikaci.

Ostatní výrobci se snažili iPhonu vyrovnat, udržet s ním krok či alespoň neztratit jeho stopu. Investice do vývoje se zdály být nekonečné, porovnávání s iPhonem značně iritující, ale výsledek se dostavil. Můžete mít iPhone a velebit či proklínat jeho AppleStore. Můžete mít Nokii a využívat či ignorovat její OviObchod (OviStore). Nebo se rozhodnete pro telefon s Androidem (například HTC) a aplikace si stáhnete v Android Marketu. A tak bychom mohli pokračovat.

Obejdete se bez smartphonu?

Pokud vám stačí telefonování a SMS, běžné multimediální funkce (fotografování, video, hudební soubory, rádio) a nejste závislí na pravidelném aktualizování svých profilů na Facebooku, Twitteru a podobných sítích, nebo vás zaměstnavatel nenutí kontrolovat e-mail každou hodinu, pak chytrý telefon nepotřebujete.

Ale samozřejmě si jej můžete dopřát. Získáte s ním možnost rychleji psát na hardwarové nebo virtuální klávesnici s téměř všemi tlačítky, potěší vás kvalitnější displej, který může být dotykový a měnící orientaci zobrazení (na výšku nebo na šířku) podle natočení telefonu. Telefon můžete připojit do dokovací stanice a propojit jej s domácím audiem, televizí, monitorem či projektorem. Při vložení do doku se bude dobíjet a zároveň se stane malým multimediálním centrem, z něhož si můžete pustit hudbu nebo přehrát film.

Může vám nahradit funkce přenosného flash disku, zejména pokud bude vybaven paměťovou kartou větší kapacity, a dokáže pracovat jako Mass Storage zařízení (zvládne přímé propojení USB kabelem s PC nebo přenosným počítačem a jeho data budou viditelná a přístupná na displeji počítače).

Kdy je smartphone nutností?

Bez chytrého telefonu se neobejdete, pokud jej potřebujete pro svou práci. Zajistí vám okamžitý přístup do poštovní schránky, umožní přímou komunikaci s klienty a spolupracovníky například pomocí ICQ, Skype, Live Messengeru nebo jiného chatovacího programu. Můžete se spolehnout na to, že k důležitým datům, například fotografiím, prezentacím, souborům s dokumenty, se dostanete z jakéhokoli místa na světě, pokud je pokryto GSM signálem (a pokud jste data do svého virtuálního úložného prostoru nezapomněli umístit).

Telefon dokáže synchronizovat kontakty z různých e-mailových adres, profilů sociálních sítí, může přiřadit jménům vašeho seznamu fotografie osob, nabídne přehledný kalendář, zvládne uložení důležitých schůzek a úkolů a upozorní na termín jejich plnění. Samozřejmostí je prohlížení internetových stránek a zjišťování informací, které zrovna potřebujete.

S chytrým telefonem budete využívat i funkce a služby, které k dražším zařízením prostě patří – navigaci s využitím GPS a mapových podkladů nebo volně přístupných služeb, kompas, krokoměr, záznam telefonního hovoru, záznam rádia, hlasové poznámky a spoustu dalšího. Ke smysluplnému využití chytrého telefonu budete kromě vlastního přístroje potřebovat rozumnou smlouvu na mobilní datové služby.

V rámci paušálních plateb je možné u různých operátorů získat přístup k internetu za 150–200 Kč měsíčně, rychlost připojení není závratná a omezení počtu přenesených dat také každému nevyhoví, ale můžeme hovořit o smysluplném využití. Vyšší rychlost připojení a větší počet dat vás bude stát 600–800 Kč za měsíc.

Co všechno si můžete přát?

Chytré telefony patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu mobilních zařízení získat. Můžete si vybrat podle oblíbeného výrobce, mobilního operačního systému a podle hardwarové specifikace. Někomu bude vyhovovat dotykový displej velkých rozměrů, ideálně s velkým rozlišením, na kterém uvidí více ikon jednotlivých programů (a ocení jej při prohlížení dokumentů, webu či fotografií).

Jiný uživatel bude spokojen s hardwarovou klávesnicí, na níž se díky přesně odděleným tlačítkům a odezvě při stisknutí může lépe psát. Možná se rozhodnete podle kvality vestavěného fotoaparátu a podpory nahrávání videa ve vysokém rozlišení, nebo budete sledovat rychlost procesoru a velikost paměti a požadovat rychlé přepínání mezi aplikacemi.

Skloubit všechny požadavky uživatelů (malý a lehký telefon s velkým displejem, podporou všech aplikací a systémů, za cenu několika tisíc) se zatím nepodařilo, ale některé telefony mají k ideálu velmi blízko. Část z nich se již prodává, další byly oznámeny a jejich příchod na náš trh můžeme očekávat v řádu týdnů či měsíců.

Android, iOS, Symbian, Windows Phone a další

Upřímně řečeno: je to celkem jedno. Každý ze systémů má své klady a nedostatky, je určen pro užší skupinu telefonů a s každým se naučíte celkem snadno pracovat. Android od Googlu výborně podporuje dokumenty Google a s novými verzemi systému 2.1 a 2.2 je stále propracovanější. Nabízí přehledné uživatelské rozhraní, které můžete přizpůsobit svým potřebám, rychlé přepínání obrazovek a na rychlém hardwaru funguje bez problémů.

Získáte pro něj také nejvíce aplikací zdarma, protože je open-source vývojáři velmi oblíben. Uživatelé jej rádi přijímají za svůj, zejména pokud nechtějí nic od Applu, žádný Symbian, a došla jim trpělivost s Windows. Applovský iOS (dříve iPhoneOS) je určen jen pro iPhone, iPad a iPod Touch, i on vyniká přehledností a zejména rychlostí. U jiných značek než Apple na něj samozřejmě nenarazíte.

Symbian je služebně nejstarší, a tak měli jeho tvůrci na vychytání chyb dostatek času. Nevykouzlíte s ním divukrásné ikony pro spuštění programu, ale můžete se na něj spolehnout jak v moderních nadupaných telefonech, tak ve starších zařízeních s malou pamětí a pomalým procesorem.

O Windows Phone se zatím více mluví, než že by jej bylo možné používat. Jde o výrazný upgrade Windows Mobile 6.5, tedy verzi OS Windows pro mobilní telefony, která zaručuje kompatibilitu s dokumenty a prostředím Windows ve stolních a přenosných počítačích. Pokud je váš život spjat s Windows, budete se ve Windows Phone cítit jako ryba ve vodě.

Objevují se i další systémy chytrých telefonů a různé nadstavby Windows Mobile, připravené jednotlivými výrobci. Mění grafické uživatelské rozhraní do líbivější podoby, zlepšují využití procesoru a paměti atd. Aby byl výčet operačních systémů kompletnější, je třeba spravedlivě zmínit BlackBerry ze stejnojmenných telefonů pro firemní použití, linuxový OS Maemo u Nokie a OS Bada v telefonech Samsungu.

Co můžeme doporučit

Apple iPhone 4 (systém iOS 4) s IPS dotykovým displejem 3,5“ a rozlišením 960×640 bodů, 5MPix fotoaparátem, s 16 nebo 32 GB paměti, softwarovou klávesnicí. Dostupnost na trhu v České republice je naplánována na třetí čtvrtletí letošního roku, cena nedotovaného telefonu se může pohybovat mezi 17–20 000 Kč.

Nokia N900 (systém Maemo 5) s dotykovým displejem o úhlopříčce 3,5“ a rozlišením 800×480 bodů, 5Mpix fotoaparátem a 32 GB vnitřní paměti (s podporou 32GB paměťové karty), s hardwarovou qwerty klávesnicí. V prodeji za cenu od 14 600 Kč.

Motorola Milestone (systém Android 2.0) s dotykovým displejem o úhlopříčce 3,7“ a rozlišením 854×480 bodů, 5Mpix fotoaparátem, 512 MB paměti (navíc 8GB karta, volitelně 32GB), s hardwarovou qwerty klávesnicí. V prodeji od 13 300 Kč.

HTC Desire (systém Android 2.1) s dotykovým displejem o úhlopříčce 3,7“ a rozlišením 800×480 bodů, 5Mpix fotoaparátem, 512 MB paměti (navíc 4GB nebo 8GB karta, volitelně 32 GB), softwarovou klávesnicí. Prodává se za cenu od 11 900 Kč.

Nokia N8 (systém Symbian 3) s dotykovým displejem 3,5“ a rozlišením 640×360 bodů, 12 Mpix fotoaparátem, 16 GB interní paměti. Na trhu se má objevit stejně jako iPhone 4, předpokládaná cena od 11 000 Kč.

Sony Ericsson U8i Vivaz Pro (systém Symbian 9.4) s dotykovým displejem 3,2“ a rozlišením 640×360 bodů, 5 Mpix fotoaparátem, 256 MB paměti (navíc 4–32GB karta), s hardwarovou qwerty klávesnicí. V prodeji je za cenu od 11 000 Kč.

Samsung S8500 Wave (systém Bada) s dotykovým displejem 3,3“ a rozlišením 800×480 bodů, 5Mpix fotoaparátem, 2GB pamětí (s podporou 32GB paměťové karty), softwarovou klávesnicí. Cena od 10 500 Kč.

Vybíraný telefon byste si měli vyzkoušet v nějaké prodejně nebo předváděcím centru. Vidět a vyzkoušet na vlastní kůži (ve vlastní ruce) je vždy trochu lepší než se vše dozvědět z vyprávění. A nezapomeňte na to, že i velmi chytré telefony mají tlačítko, kterým se dají vypnout. Myslete na to hlavně při dovolené.

Zdroj: Formen
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější