Velkoprostorový vůz jako předmět touhy? Nakonec proč ne

Jaroslav Matějka  |  Auta
S-MAX s 2,5litrovým zážehovým motorem dokáže vyvinout rychlost 230 km/hod a zrychlit na stovku za 7,9 sekund.

Představa, že by si chtěl někdo koupit sedmimístné rodinné auto, aniž by ho nutně potřeboval, byla ještě před třemi čtyřmi lety nepředstavitelná. Pak však přijel Ford S-MAX a mnoha řidičům změnil pohled. Dynamickým designem, variabilním interiérem a chováním na silnici oslovil i ty, kteří do té doby o MPV neuvažovali.

V roce 2007 mu za to porota automobilových novinářů z celé Evropy udělila titul Auto roku. V těchto dnech se velkoprostorové vozy Fordu – S-MAX i jeho druh, konzervativněji koncipovaný Galaxy – představily v inovované podobě a s moderními pohonnými jednotkami nové generace. Rozdíly jsou oproti stávajícím modelům zřejmé na první pohled.

S-MAX interiér

Zatímco S-MAX vystavuje na odiv agresivnější novou tvář s výraznými LED denními světlomety, nová Galaxy sází na chromované žebrování spodní i horní mřížky chladiče. Tím hlavním je však nový čtyřválec SCTi 2,0 l z rodiny Ford Eco-Boost. Má o 19 procent menší spotřebu než stávající motor 2,3 l, ale přitom vyvine o 25 procent vyšší výkon – konkrétně 149 kW. Vděčí za to kombinaci tří pokročilých technologií: proměnného časování ventilů, přímého vstřikování paliva a přeplňování turbodmychadlem.

V kombinaci s novou dvouspojkovou převodovkou Ford PowerShift (jiná se k této motorizaci nedodává) tak vzniká hnací ústrojí mimořádných vlastností: kultivovaný chod se zde potkává s mocným zátahem prakticky od volnoběhu. Působivý je také zdokonalený vznětový agregát 2.0 TDCi Duratorq. Vzhledem k tomu, že spaluje naftu, běží velice tiše a přitom nabízí 120 kW a 340 Nm.

Galaxy připomíná spíše luxusní autobus, nabízí dostatečný prostor sedmi dospělým osobám a 24 různých úložných prostorů.

Oba nové motory si rozumějí s precizně naladěným podvozkem a přímým, komunikativním řízením. Ford inovoval rovněž výbavu obou modelů – nechybí třeba bezvíčkové hrdlo nádrže nebo systém sklápění sedadel Ford Fold Flat System. Za příplatek je k dispozici systém pro sledování mrtvých úhlů zpětných zrcátek nebo stereo s výkonem 265 W.

Zdroj: E15

Nejčtenější