Vědci sledují piráty a teroristy

Josef Tuček  |  Zajímavosti
Ilustrační foto

Již podeváté byly uděleny ceny české vědecké a technické inteligenci v soutěži Česká hlava.

Kybernetikové, jejichž programy umějí ovládat bezpilotní vojenská letadla, sledovat piráty i řídit průmyslové výrobní linky, a spolu s nimi třeba firma, která dodává originální zubní implantáty do dvaceti zemí světa, patří mezi vítěze devátého ročníku soutěže Česká hlava.

Projekt s ambiciózním cílem stát se domácí obdobou Nobelových cen vznikl jako soukromá iniciativa na podporu české vědecké a technické inteligence. Před pěti lety se k němu připojila česká vláda.

Logo

Profesoři Elektrotechnické fakulty ČVUT Vladimír Mařík a Michal Pěchouček získali ocenění za své kybernetické soustavy, jejichž součásti samy nacházejí nejlepší způsoby spolupráce bez zásahu člověka. Pro americké ozbrojené síly například vyvíjejí systémy řízení bezpilotních průzkumných letadel, jež si sama rozdělují úkoly při sledování možných teroristů. Anebo simulují pravděpodobné chování pirátů v Adenském zálivu, aby se mu dalo předcházet.

Tentýž postup uplatňují při řízení velkých výrobních linek, které dokážou samočinně ihned přeorganizovat výrobu, když se některá součást porouchá. Jejich programy se využívají například při výrobě holicích čepelek Gillette. „Systém začíná být obzvlášť zajímavý, když do něj vstupuje pět a více různě komplikovaných prvků, které by už jeden člověk nezvládl okamžitě řídit,“ říká profesor Pěchouček.

„Katedra dostává ročně kolem dvou milionů dolarů od průmyslu a asi milion eur z vědeckých grantů,“ vypočítává profesor Mařík. „Další peníze teď začínáme získávat za poskytování licencí.“ Pražská společnost Lasak zase získala ocenění za vývoj a výrobu zubních implantátů z titanu chemicky upraveného na povrchu tak, že je organismus nebere jako cizí těleso, ale spojuje je s živou tkání.

„Máme dvaatřicet zaměstnanců a obrat do sta milionů korun,“ popisuje jednatel společnosti Jakub Strnad. Novou metodou už bylo ošetřeno 13 tisíc pacientů, obsadila třetinu českého trhu a vyváží se do dvaceti zemí světa.


Vítězní laureáti 9. ročníku soutěže Česká hlava 2010

Jan Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV za výzkum virů způsobujících choroby – Národní cena vlády

Vladimír Mařík a Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT za kybernetické systémy

František Tureček, profesor Washingtonské univerzity v Seattleu, zabývající se hmotnostní spektrometrií

Společnost Lasak za vývoj a výrobu moderních zubních implantátů.

Jaromír Chalupský, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze

Markéta Růčková, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Více o oceněných osobnostech naleznete zde .

Zdroj: E15
Foto: Shutterstock

Nejčtenější