Vědci se učí od Merkuru

Josef Tuček  |  Vesmír
Ilustrační foto

Teprve druhým pozemským tělesem, které se přiblížilo k planetě Merkur, se stala americká sonda Messenger.

Prvenství zaznamenala už v roce 1975 sonda Mariner 10. Nelze se tedy divit, že vědci jsou nadšení z nově získávaných informací. Zpracovávat je pomáhá i Pavel Trávníček z české Akademie věd se svými kolegy. Údaje, které vyhodnocují, se hodí k pochopení toho, jak se chránit před elektricky nabitými částicemi ze Slunce.

Tunový Messenger o velikosti osobního vozu třikrát těsně prolétl kolem Merkuru (v lednu a říjnu 2008 a v září 2009). Na jeho oběžné dráze se usadí v příštím roce a pobude na ní rok. Nakonec se zřítí na planetu. Mezi informacemi, které zatím sonda poslala, jsou i údaje o magnetickém poli Merkuru a o tom, jak si planeta dokáže poradit se slunečním větrem.

Tímto poetickým názvem astrofyzikové nazývají nepřetržitý tok nabitých částic, které se uvolňují při slunečních erupcích a proudí vesmírem. Zemi chrání její magnetické pole, které elektricky nabité částice odklání a vede po magnetických siločarách podél planety. Přesto ale může sluneční vítr rušit telekomunikační signály vysílané přes družice, a při velkých erupcích dokonce satelity trvale poškodit.

Merkur je mnohem menší než Země, a proto se dá sféra jeho magnetického pole snáze počítačově modelovat,“ říká Pavel Trávníček. „V Akademii věd jsme vytvořili počítačový model interakce slunečního větru s magnetickým polem planety. Díky údajům ze sondy Messenger ověřujeme, jak dobře se dá model použít v konkrétním případě Merkuru.“

Průběžné výsledky už třikrát zveřejnil prestižní odborný časopis Science, což je pro vědce obrovské uznání. Podstatné pro ně také je, že pomáhají pochopit, jak lépe zajistit satelity, ale i lidi na kosmických stanicích na oběžné dráze kolem Země.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější