Ve vesmírném průzkumu je potřeba spolupráce a konkurenceschopnost

Kateřina Kozmová  |  Vesmír

Ve čtvrtek 4. března hostila Praha česko-francouzskou konferenci na téma „Spolupráce v oblasti kosmického průmyslu“. V hotelu Prezident se sešli zástupci francouzských a českých společností, které představily své produkty, odborníci z vesmírných agentur promluvili o historii oboru i nejnovějších událostech a projektech.

Setkání slavnostně zahájil francouzský velvyslanec v České republice Pierre Lévy. Ten ve svém projevu zdůraznil především potřebu spolupráce všech států i jednotlivých firem při objevování vesmíru. Poté se ujal slova Jaroslav Vomastek, ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu, který poukázal na politickou a ekonomickou provázanost kosmického průmyslu.

Thierry Duquesne, ředitel programů a strategie Národního centra kosmického výzkumu Francie (CNES), představil současnou situaci na poli kosmonautických technologií v Evropě, Francii a nových členských státech Evropské unie. Apeloval na společný postup všech států unie, která nesmí stát stranou vesmírného výzkumu. Nastínil strategie pro období let 2014–2020, kdy by se na diskusi a všech projektech měly společně podílet jak unijní země, tak členové Evropské kosmické agentury (ESA) a také kandidátské státy, které na vstup do EU čekají.

Podle ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře je potřeba, aby ESA, jejímž členem se Česká republika stala 12. listopadu 2008, reagovala na vývoj v americkém Národním úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). „Přístup Spojených států se značně proměnil,“ řekl Kolář.

Zatímco v devadesátých letech minulého století čelila NASA útlumu a tenčícímu se rozpočtu, v novém tisíciletí došlo k obratu. V roce 2004 vytyčil prezident George W. Bush novou vizi pro další průzkum vesmíru, hlavním cílem nové strategie je návrat člověka na Měsíc. V plánech svého předchůdce pokračuje i současný prezident Barack Obama. Pro rok 2010 získala NASA celkem 18,7 miliardy dolarů (asi 414 miliard korun), tedy o 2,4 miliardy více než v roce 2008.

Jak Evropská unie, tak ESA proto musí tento vývoj akceptovat a být konkurenceschopné. Například v roce 2005 schválily členské státy ESA na ministerské konferenci rozpočet pro rok 2006 ve výši tři miliardy eur. To je sice druhý největší rozpočet kosmické agentury hned po NASA, ale oproti americkému úřadu je to zhruba čtvrtinová částka.

Většina členů ESA však zároveň provozuje vlastní kosmický program. Celkové výdaje na evropský vesmírný výzkum jsou tedy skoro dvojnásobné, některé navíc dotuje Evropská unie.

Nejčtenější