Včera šílené, dnes normální

redakce E15  |  Auta

I letos byly na autosalonu v Ženevě představeny pozoruhodné koncepty asijských tvůrců. Čtyři z nich, které podle nás nejlépe naznačily budoucí vývoj, představujeme.

Toyota FT-86

FT-86, vývojová studie s pohonem zadní nápravy a motorem vpředu, vzdává hold slavnému modelu Corolla Levin AE86. Vyznačuje se aerodynamickým zevnějškem, nízkým těžištěm a ergonomicky pojatým kokpitem.

Hyundai i-flow

Zdobí ho uhlazené a elegantní linie a futuristické bionické tvary. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,25 přispívá ke snížení emisí CO2 na pouhých 85 g/km a spotřeby paliva na 3 l/100 km. Nový turbodiesel U2 1,7 litru dostal dvoustupňové přeplňování. V hybridní soustavě, která využívá pro přechodné ukládání nadbytečné energie lithium-polymerové akumulátory, spolupracuje s novou šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou.

Honda 3R-C

Revoluční tříkolový koncept vozidla s elektrickým pohonem ukazuje, jak by mohlo vypadat minimalistické městské vozidlo pro jednu osobu. Elektrické hnací ústrojí, které neprodukuje žádné škodlivé emise, je umístěno na tříkolovém podvozku, což zajišťuje nízkou polohu těžiště a zlepšuje stabilitu vozidla. Prototyp 3R-C byl vytvořen evropskými designéry ve středisku Honda pro výzkum a design v Miláně.

Honda EV-N

Studie vozidla s elektrickým pohonem, které připomíná malé městské vozidlo N360 z roku 1967. Designéři integrovali do střechy solární panely vyráběné přímo společností Honda. Slouží k tomu, aby se vozidlo mohlo nabíjet i během parkování. Dvoudveřový koncept EV-N je vybaven lithium-iontovou baterií a kompaktním elektromotorem, určeným převážně pro využití v městském provozu.

Zdroj: E15

Nejčtenější