V úterý 4. ledna nastane zatmění Slunce

Petr Kubala  |  Vesmír

V úterý 4. ledna ráno budeme moci za příznivého počasí pozorovat částečné zatmění Slunce. Kotouč naší mateřské hvězdy bude zakryt téměř z osmdesáti procent.

Zatmění Slunce je souhrou šťastných náhod. Měsíc má asi 400× menší poloměr než Slunce, ale je rovněž 400× blíže. Díky tomu mají obě kosmická tělesa na pozemské obloze téměř shodnou úhlovou velikost. Pokud se Slunce, Měsíc a Země dostanou do jedné přímky, nastává zatmění Slunce.

Co do četnosti se nejedná o příliš vzácný úkaz – k zatmění Slunce dochází obvykle několikrát ročně. Úplné zatmění je však viditelné pouze v tzv. pásu totality o šířce menší než 300 km. Na stejném místě zemského povrchu je tak úplné zatmění viditelné v průměru jednou za 360 let. Konkrétně území České republiky se bude úplné zatmění během našich životů vyhýbat.

Na následujícím schématu je vidět, jak bude zatmění probíhat. Kvalitnější verzi najdete v PDF na této stránce, můžete pak prozkoumat také celý web NASA věnovaný zatměním.

Průběh zatmění ve světě. Zdroj: NASA

Hodně lidí proto neváhá vyrazit za dech beroucím úkazem i na druhý konec světa. Kufry astronomických cestovatelů však počátkem ledna patrně zůstanou doma ve skříni. Měsíční stín se totiž tentokrát nedotkne zemského povrchu, takže nikde na naší planetě nebude úplné zatmění pozorovatelné.

Jako částečné spatří zatmění Slunce 4. ledna 2011 obyvatelé celého starého kontinentu, severu Afriky a části Asie. Obecně platí, že čím více na sever se budete nacházet, tím více se u vás Měsíc zakousne do slunečního kotouče.

Viditelnost zatmění v České republice

V České republice zakryje Měsíc sluneční kotouč přibližně ze 78,7 až 79,8 %. Rozdíly ve velikosti zatmění jsou tedy poměrně malé. Důležitějším parametrem bude čas východu Slunce. Například v Karlových Varech vyjde Slunce krátce před 8:12, kdy už bude zatmění necelých osm minut probíhat. Naproti tomu v Ostravě vyjde Slunce už v 7:43 a zatmění započne v 8:07.

Přibližná pozice Slunce v době začátku zatmění: J – jih, V – východ. Obrázek byl vytvořen v programu Stellarium.
Přibližná pozice Slunce v době začátku zatmění: J – jih, V – východ. Obrázek byl vytvořen v programu Stellarium.

Tabulka s časy zatmění Slunce dne 4. ledna 2011 pro krajská města:

Pomocí jednoduché aplikace založené na mapách Google můžete snadno zjistit čas zatmění 4. ledna 2011 pro své pozorovací místo kdekoli na světě. Stačí najít požadované místo na mapě a kliknout na něj levým tlačítkem myši. Zobrazí se tabulka, ze které vás bude nejvíce zajímat začátek úkazu (Start of partial eclipse), maximální fáze (Mid eclipse) a konec úkazu (End of partial eclipse). Údaje jsou ve světovém čase (UT), takže v ČR je nutné připočíst jednu hodinu.

Zajímavým údajem může být Magnitude at mid eclipse, který vyjadřuje velikost zatmění v jednotkách poloměru Slunce. Naproti tomu Obscuration udává, kolik procent plochy Slunce bude maximálně zakryto. Podobná aplikace existuje jakákoli další zatmění Slunce ve světě.

Jak bude vypadat lednové zatmění ve větších českých městech, si můžete prohlédnout na animacích:

Animace pro další města na světě najdete na této stránce.

Jak zatmění pozorovat?

S počasím to v našich končinách bohužel počátkem ledna nebývá nejlepší. Svatý Petr proto bude mít hlavní slovo v tom, zda úkaz vůbec uvidíme. Už předem byste si měli vyhlédnout pozorovací stanoviště s dobrým výhledem na jihovýchodní obzor.

Při pozorování slunečního kotouče je nutné si dobře chránit zrak. Nejlepší pomůckou jsou speciální brýle na pozorování zatmění Slunce. Velmi dobrá a dostupná jsou rovněž svářečská skla stupně 13 nebo lépe 14. Obě pomůcky lze zakoupit na mnoha hvězdárnách.

Průběh zatmění Slunce 4. ledna v Ostravě. Pro ostatní místa ČR se schéma liší jen nepatrně. Obrázek byl vytvořen v programu Stellarium.
Průběh zatmění Slunce 4. ledna v Ostravě. Pro ostatní místa ČR se schéma liší jen nepatrně. Obrázek byl vytvořen v programu Stellarium.

V případě nouze lze použít vyvolaný a osvícený negativ, Slunce ale tímto způsobem pozorujte po dobu maximálně několika sekund. Naprosto nevhodné je použití slunečních brýlí, začouzeného skla apod.

Úkaz lze pochopitelně pozorovat i dalekohledem. Musíte mít ovšem patřičné znalosti a kvalitní sluneční filtr pro dalekohledy.

Jednodušší variantou je pozorování pomocí tzv. projekce. Před okulár dáte podložku, například tvrdý papír, na který sluneční kotouč promítnete (viz obrázek). Je možné využít i binokulár (jeden z objektivů zakryjete). Do dalekohledu se v případě projekční metody nesmíte v žádném případě dívat! Při pozorování projekcí je rovněž nutné dát pozor na poškození dalekohledu. Mnoho okulárů je vybaveno plastovými obroučkami, které by se mohly roztéct.

Nejjednodušší je návštěva některé z blízkých hvězdáren. V Praze by se mělo pozorování odehrávat na Petřínské rozhledně, Ostravská hvězdárna připravuje pozorování u zastávky Mongolská a u odbočky směrem k hvězdárně.

Zatmění Měsíce v roce 2011

V roce 2011 nás čekají ještě dvě zatmění Měsíce. Dne 15. června vyjde Měsíc kolem 21. hodiny letního času, v tu dobu už bude necelou hodinu probíhat částečné zatmění. Přibližně ve 21:22 začne úplné zatmění, které potrvá netypicky dlouho – plných 101 minut. Jakmile se pokocháte načervenalým měsíčním kotoučem, budete moci ještě asi hodinu pozorovat částečné zatmění. Okem pozorovatelná část úkazu skončí krátce po půlnoci.

Skromné repete nastane 10. prosince. V době východu Měsíce však už bude úplně zatmění pomalu končit, takže s dobrým výhledem na obzor si budete moci asi hodinu vychutnávat částečné zatmění.

Další zatmění Slunce

Na další zatmění Slunce si naproti tomu budeme muset na našem území trochu počkat. Dne 20. března 2015 v dopoledních hodinách zakryje Měsíc asi 74 % slunečního kotouče, což je nepatrně méně než při letošním zatmění. Ve srovnání s tím současným však bude Slunce výše nad obzorem, maximální fáze nastane kolem 11. hodiny.

Další zatmění nastanou v červnu 2021 (17 %), říjnu 2022 (42 %) a březnu 2025 (19 %). Jako příští velmi výrazné zatmění se často uvádí to, které nastane v podvečer 12. srpna 2026. Sluneční kotouč sice bude zakryt téměř z 89 %, avšak slunce bude v době maximální fáze již velice nízko nad západním obzorem. Pás úplného zatmění bude procházet Španělskem.

Doporučené odkazy:

Autor je provozovatelem webu www.exoplanety.cz

Nejčtenější